10. Sınıf

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları (2019-2020)10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları

Bu yazımızda 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinin 2. döneminin ilk sınavında çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılılarını ve cevaplarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. yazılılarında çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Sıfat Tamlamaları

Bu konuda metinlerden hareketle dil bilgisi çalışmaları yapar.

Roman

Bu konuda da roman nedir, romanın özellikleri, romanın bölümleri, roman türleri ve romanın tarihsel gelişimi anlatılır. Aynı zamanda Metinde geçen kelime ve kelime gruplarının anlamlarını tespit eder. Metnin türünün ortaya çıkışı ve tarihsel dönem ile ilişkisini belirler. Metnin tema ve konusunu belirler. Metindeki çatışmaları belirler. Metnin olay örgüsünü belirler. Metindeki şahıs kadrosunun özelliklerini belirler. Metindeki zaman ve mekânın özelliklerini belirler. Metinde anlatıcı ve bakış açısının işlevini belirler. Metindeki anlatım biçimleri ve tekniklerinin işlevlerini belirler. Metnin üslup özelliklerini belirler. Metinde millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihî ve mitolojik ögeleri belirler. Metinde edebiyat, sanat ve fikir akımlarının/anlayışlarının yansımalarını değerlendirir. Metni yorumlar.

Cümle Çeşitleri

Bu konuda metinlerden hareketle dil bilgisi çalışmaları yapar.

Tiyatro

Bu konuda ise tiyatro nedir, tiyatronun özellikleri, tiyatro türleri ve tiyatronun tarihsel gelişimini anlatılır.  Metinde geçen kelime ve kelime gruplarının anlamlarını tespit eder. Metnin türünün ortaya çıkışı ve tarihsel dönemle ilişkisini belirler. Metnin tema ve konusunu belirler. Metindeki çatışmaları belirler. Metindeki temel çatışmayı/karşılaşmayı ve bu çatışma etrafında metinde yer alan veya metnin ima ettiği diğer çatışmaları/karşılaşmaları/karşıtlıkları belirler. Metindeki olay örgüsünü belirler. Metindeki şahıs kadrosunun özelliklerini belirler. Metindeki zaman ve mekânın özelliklerini belirler. Metnin dil, üslup ve anlatım/sunum özelliklerini belirler. Metinde millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihî ve mitolojik ögeleri belirler. Metinde edebiyat, sanat ve fikir akımlarının/anlayışlarının yansımalarını değerlendirir. Metni yorumlar. Yazar ve metin arasındaki ilişkiyi değerlendirir. Türün ve dönemin/akımın diğer önemli yazarlarını ve eserlerini sıralar.
 
NOT: Farklı soruları çözmeniz amacıyla 3 farklı yazılı eklenmiştir. Sorular birbirinden farklıdır.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-2
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-3
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-4
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+