Rehberlik

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerÜniversite Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok birey genellikle üniversite seçimi yaparken kafa dinleyebileceği güzel bir şehri tercih etmektedir. Birçok kesim ise üniversite okurken üniversite kampüsündeki çimlere uzanıp arkadaşları ile eğlenceli vakit geçireceğini zanneder. Fakat unutulmamalıdır ki üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus geleceğinizde size faydası olabilecek bir üniversite seçmektir. Çimlere uzanmak ya da hayatınızdaki en eğlenceli zaman dilimlerini arkadaşlarınızla paylaşmak gerçekten yaşayacağınız bir durum olabilir. Daha fazla eğlenceli vakitler geçirebilmek üniversite hayatınızda unutamayacağınız anları arkadaşlarınızla yaşayabilmek için üniversite seçimi yaparken belirli başlı özellikleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Böylelikle eğlenceli vakit geçirebildiğiniz gibi üniversitenizi de en kalitelisinden seçmiş olacaksınız. Şimdi üniversite seçerken neye dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim:
 

Üniversite ve Meslek Kavramı

Üniversite seçimi yaparken gelecek için size meslek alanında kazanımlar elde edebilecek bölümler tercih etmelisiniz. Bu bölümlere sahip üniversiteleri tercih listenizin başına koymalı, aynı zamanda tercih edeceğiniz üniversitenin meslek olarak bir şeyler kazandırmasının yanı sıra bilinen ve eğitim kaliteli yüksek bir üniversite olduğunu gözlemlemelisiniz. Seçmiş olduğunuz ya da seçecek olduğunuz üniversite geleceğinizi garanti altına almalı ve kaliteli markalaşmaya yakın ya da markalaşmış bir üniversite olmalıdır. Böylelikle kaliteli bir üniversite mezunu olmanız durumunda meslek hayatına atılma şansınızı kolaylaştıracak, daha iyi yerlere gelme hedeflerinize yardımcı olacaktır.
 

Üniversitenin Eğitim Seviyesi

Seçimi yapılacak olan üniversitenin meslek anlamında size neler katacağını araştırmalısınız. Aynı zamanda verilecek olan eğitimin kalitesini ve üniversitenin başarılarını göz önünde bulundurarak kaliteli bir üniversite seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca kaliteli üniversite seçimi size birçok başarı imkanı da sunar. Üniversite hayatı yapacağınız aktiviteler meslek hayatınızın provasıdır. Üniversite eğitimi sırasında meslek alanında yapacağınız çalışmalarla pratik yapma imkanı bularak gelecekteki kariyerinizin uzmanlaşma aşamasına daha fazla yaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede iş hayatınız size yük olmaktan çıkıp bir yaşam biçimine dönüşebilir ve siz de bundan fazlasıyla keyif alırsınız.
 

Üniversite Deneyim ve Staj

Üniversite dönemi içerisinde meslek alanlarında ya da ilgili derslerde kariyer odaklı birçok çalışma yapılmaktadır. Kariyer odaklı yapılan bu çalışmalara katılarak üniversite sonrasında yapacağınız meslek ile ilgili deneyimler elde ederek iş hayatına başlamadan önce tecrübe etme şansı yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte üniversite çalışmaları sırasında elde edeceğiniz deneyimlere ek staj olanaklarından faydalanarak uygulamalı eğitimler ile yapacağınız mesleği pekiştirebilirsiniz. Aynı zamanda staj ve deneyim faktörü oldukça önemli olduğundan okunacak olan üniversitenin hangi kuruluşlarda staj imkanı sağladığını araştırmalısınız. Birçok kaliteli üniversite saygın kuruluşlarda öğrencilere staj imkanı sağlayabiliyor. Bu da yapılacak olan stajın ve dolayısıyla mesleğe başlamadan önce yapılan provaların ve deneyimlerin kalitesini belirliyor.
 

Üniversitenin Sağlamış Olduğu İmkanlar

Birçok üniversite verilen konferanslar ve yapılan çalışmalar sonucunda başarı ödülleri ya da burs imkanları sunabilmektedir. Kaliteli ve geleceği olan bir üniversite seçmenin bir diğer kuralı da derse ve başarıya önem veren üniversiteleri tercih etmektir. Üniversite seçimi yaparken etkinliklere, sosyal faaliyetlere ve akademik başarılarına bakıldığı gibi üniversitenin öğrencilere verdiği değer de gözden geçirilmelidir. Aynı zamanda birçok üniversite başarılı öğrencilere ya da alanında iyi öğrencilere burs olanağı, indirim, ayrıcalık vb. imkanlar verebilmektedir. Bununla birlikte başarılı ve kaliteli olarak dizayn edilmiş eğitimler veren üniversiteleri tercih etmek hem güzel vakit geçirmenizi sağlayacak hem de etkinliklerde ve sportif faaliyetlerde en başarılı takımlarda yer almanızı sağlayacaktır. Üniversitenin sağlamış olduğu imkanlar dahilinde okuma süresince birçok başarıya imza atabileceğiniz gibi iyi ve kaliteli üniversite seçerek önünüze gelen fırsatları da böylelikle değerlendirebilirsiniz.
 

Üniversitenin Eğitim Kadrosu

Üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri de okulda eğitim veren hocaların akademik başarılarıdır. Başarılı olan kararlı kadroya sahip üniversiteler seçildiğinde okuma süresi boyunca sizlere destek olan eğitimcileri referans göstererek kaliteli ve iyi bir geleceğe sahip olabilirsiniz. Bununla beraber üniversitenin eğitim kadrosu alacağınız eğitimin niteliğini de doğrudan etkilemektedir. Kıyas yapacak olursak; herhangi bir çalışma yapmamış, akademik başarısı bulunmayan üniversite hocasının size verebileceği eğitim ile alanında uzman, diğer üniversitelerce tanınmış, uluslararası başarıları bulunan ve akademik hayatı parlak olan hocanın vereceği eğitim elbette aynı olmayacaktır.

Üniversite seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken etkenleri sıraladık. Tercih yapacağınız bölümü hala belirlemediyseniz Üniversite Bölümleri Hakkında Bilgi adlı yazımızdan bölümlerle alakalı merak ettiklerinizi öğrenebilir, Üniversite Taban Puanları sayfamızdan gitmek istediğiniz bölümün taban puanlarına göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+