Sempozyum (Bilgi Şöleni) Nedir, Özellikleri

Sempozyum (Bilgi Şöleni) Nedir, Özellikleri

Taban Puanları İçin Tıklayınız.Sempozyum (Bilgi Şöleni) Nedir?


Toplumu ilgilendiren bir konuda farklı meslek gruplarından seçilmiş uzman kişilerin, bir başkan yönetiminde, dinleyici kitlesi huzurunda yaptıkları konuşmalara Sempozyum denir. Konuşmacılar en az 3, en fazla 6 kişi olmalıdır. Her konuşma için ayrılan süre 15-20 dakikadır. Sempozyum sonunda bir forum olacaksa, konuşmalar 1 saat içerisinde bitirilmeye çalışılır. Sempozyum toplam 2 oturumda tamamlanır.

Sempozyumda diğer konuşma türlerine göre daha bilimsel ve ciddi bir sohbet ortamında gerçekleşir. Sempozyum konuşmacıları daha önceden titiz bir çalışmayla hazırlık yapmalı ve dinleyicilere alanlarıyla alakalı orijinal bilgiler sunabilmelidir. Konuşmacıların kendi alanlarında başarılı ve bilgili olmaları sempozyumun temel noktalarındandır.

Sempozyum başkanı konuyu kısaca dinleyicilere anlatır. Sonra sırayla konuşmacıları tanıtır. Ardından konuşmacılar sıra ile söz alarak düşüncelerini açıklarlar. Başkan ise sempozyum sonunda çıkan sonucu dinleyicilere söyler. Sempozyumun amacı dinleyiciyi ikna etmek değil, meseleyi farklı yönleriyle değerlendirerek çözüme kavuşturmaktır.

Günümüzde “sempozyum”, konferans yerine de kullanılmaktadır. Genellikle üniversitelerin düzenlediği, bazen birkaç gün süren bu bilimsel toplantılarda akademisyenler kendi uzmanlık alanlarında daha önce hazırladıkları, planlı çalışmalarını oturum başkanı ve dinleyici topluluğu önünde sunmaktadırlar. Sunulan bu bildiriler daha sonra bir kitap halinde basılmaktadır.

Sempozyum Özellikleri

  • Uzman kişilerin kendi alanlarında hazırladıkları bildiriler ile katıldıkları toplantılara sempozyum denir.
  • Sempozyum bildirilerinin akademik hayatta bir yeri vardır.
  • Sempozyumlar diğer konuşma türlerine göre daha bilimsel ve ciddi bir havada gerçekleşir.
  • Sempozyumdaki konuşma metinlerine bildiri (tebliğ), bu bildiriler ile yapılan konuşmalara ise bildiri sunma (tebliğ sunma) denir.
  • Ağırlıklı olarak açıklayıcı anlatımın kullanıldığı sempozyumlarda dil göndergesel işlevde kullanılır.
  • 3 ile 6 kişi arasında değişen küçük bir konuşma grubu vardır.
  • Sempozyumun son gününde genel bir değerlendirme yapılır; görüş birliğine varılan konularda sonuç bildirisi hazırlanır ve oturum başkan tarafından kamuoyuna açıklanır.
  • Sempozyum bildirileri kitap olarak da yayımlanır.

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

1
0
0
0
0
1

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS Puan Hesaplama Uygulamamızı İndirdiniz mi?Hemen İndir
+