Matematik Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo

Matematik Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo 

Arkadaşlar bu yazıyla artık ben de BİLGENÇ ailesine katıldım. Bana ayrılan köşede ders çalışma teknikleri, motivasyon ve hafıza teknikleri üzerine sizlere faydalı olacağına inandığım konuları ele alacağım. Hepinize merhaba diyor ve hızlıca konuya giriyorum.

Matematik nasıl çalışılır? konusuna geçmeden önce öğrencilerin kendilerine sormaları gereken bir soru var: Acaba matematik dersi ile ilgili ön yargılarınız ya da geçmişte yaşanan kötü anılarınız var mı? Şayet bu sorunun cevabı evet ise, işe önce matematiğe bakış açımızı değiştirmekle başlayacağız.

Matematiğin zor bir ders olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle bu derse ilişkin sizi başarısızlık inancına iten sebepleri bulmamız gerekiyor. Evvela matematik sorularını çözebileceğinize dair inanç geliştirmeniz sonra da düzenli bir çalışma sistemiyle matematik sorularını çözmeye çabalamanız gerekiyor. Unutmayın ki, bu dersin size zor gelmesi, matematiği yapamayacağımız anlamına gelmez. Matematik akılda kalıcı bir ders olduğu için devamlı konu tekrarı yapmak yerine, kısa hatırlamalarla, işlenen konuya ilişkin basitten karmaşığa soru çözerek çalışılır. Test çözmek, en iyi konu kavrama yoludur da denilebilir.

İlkokul yıllarınızdan bugüne kadar matematik sizin için ‘sıkıcı’ bir ders olabilir. Her matematik çalışmaya kalktığınızda, bir soruyu çözemediğinizde, ‘Ben matematik yapamıyorum, yapmak istemiyorum.’ diyebilirsiniz. İşte Matematik Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo:

1-)Haftanın bir günü matematik dersinde görülen konuların tekrarına ayrılmalıdır. Çalışmaya başlanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de çalışılan ilk dersin matematik olmasıdır. Çünkü dikkatimizin dağılmamış olması gereklidir. Bir kere odaklanıp konuyu anladıktan sonra defterinizdeki örnekleri tekrar etmelisiniz. Tekrardan hemen sonra mutlaka soru çözmelisiniz. Soru çözerken zorluk sırası dikkate alınmalıdır. Kolaydan zora doğru sorular çözülmelidir.

2-)Matematik çalışırken size yardımcı olacak en iyi kaynak defteriniz olacaktır. Bu nedenle düzenli tutulan bir matematik defteri konu anlatımlı bir kitap görevi görür ve öğretmeninizin soru çözümünü dikkatlice inceleyip sorularınızı çözeceğiniz yolu bulabilirsiniz. Testlerde görebileceğiniz farklı soru tarzlarını da belirleyip öğretmeninizle birlikte çalışarak cevaplayabilirsiniz. Test çözümünün; tekrar, kontrol, farklı soruları tanımak, konuyu daha iyi anlamak gibi faydaları vardır. Testte bir soruyu yapamadığınız zaman bu soruyu ‘Neden yapamadım?’ demek yerine öğretmeninize danışıp ‘Nasıl çözülebildiğini öğrendim.’ demek en iyisidir. Çünkü yapılan her hata, çözülen her soru sizi başarıya götürecektir. Matematikte soru çözerken ne kadar ön yargıdan uzaklaşırsanız soruyu o kadar kolaylaştırırsınız. Soru çözerken kendinizle değil soruyla uğraşmanız gerekir.

3-)Matematik sizler için önemli bir ders. Gerek yabancı dil alanı, gerekse sayısal, eşit ağırlık veya sözelden YGS’ye hazırlanın; matematik her zaman ayırt edici alt testtir. Yani eğer YGS’de hedefinize ulaşmak istiyorsanız; şayet devamı gelmeyen girişimleriniz varsa bunları sonlandırıp, çalışmanızın devamlılığını sağlamalısınız.

4-)Matematik derslerini ilgiyle takip etmeli ve dersi derste öğrenmeye çalışmalısınız. Ne olursa olsun anlaşılamayan her bir noktayı öğretmeninize sormayı ihmal etmeyin.

5-)Herhangi bir konu için ben bunu biliyorum, deyip konuyu atlamayın; mutlaka günü gününe çalışmalısınız.

Test çözme tekniği:

-Konu anlatımını okuyun.

-Örnek soruları ve nasıl çözüldüğünü inceleyin.

-Çözüme bakmadan birde kendiniz çözmeyi deneyin.

-Bir çözümlü soru bankası alın.

-Soruları çözmeye çalışın çözemediğiniz soruya bir yıldız koyup çözümünü inceleyin.

-Çözüme bakmadan tekrar aynı soruyu kendiniz çözmeye çalışın.

-Tüm testi bu şekilde bitirdikten sonra çözebildiğiniz soruların çözümleri ile kitabın çözümlerini karşılaştırın. Benzer ve farklı yanlarını inceleyin.

-Çözemediğiniz soruları vakit kaybetmeden arkadaşınıza veya öğretmeninize çözdürün. Sorulara yaklaşım tarzlarına ve işlem basamaklarına çok dikkat edin

Her türlü danışmanlık için Türkiye’nin her yerinden ücretsiz arayabilirsiniz. Hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek dilerim.

Hasan Deniz

Eğitim Koçu

Hafıza Teknikleri ve Motivasyon UzmanıÜniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.

TYT Konuları
AYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

4
0
0
3
1
2

Yorum Yap

Yorumlar 1

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+