Deyimler

Kol Gezmek Deyiminin Hikayesi, Kol Gezmek Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Kol Gezmek Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Kol Gezmek Deyiminin Hikayesi

1- Karakol dolaşmak. 2- Suçlu olduğu halde elini ko­lunu sallaya sallaya ortalık.ta dolaşmak. 3- Güçlü ve çok etkin bir durumda olmak anlamlarında kullanılır.

Osmanlı’nın, şehir ve kasabaların asayişini temin için gö­revlendirdiği zaptiyelerin faaliyetlerine “kola çıkmak” denir­di. Bu işi sadrazamlar, paşalar, yeniçeri ağaları gibi yetkililer yapardı. Kola çıkan bu yetkililer, özellikle de gece fenersiz sokağa çıkanları yakalatıp, çalıştırılmak üzere ağır sayılacak işlere gönderirlerdi. O zamanların en ağır işlerinden biri de hamam külhanlarını yakmak idi. Bu işler genellikle devlet tebaasındaki, harbe gitmeyenlere yaptırılırdı, bu yüzden de daha çok Ermeniler çalışırdı bu işlerde. İstanbul’un hamam­larının, sabah namazından önce hazır tutulması bir adetti. Bu cezaya tabi olanlar sabaha kadar çalıştırılırlardı. Sabahle­yin kir ve pas içinde kaldıklarından, gerek aileleri ve gerekse komşuları tarafından yadırganır halde olurlardı. Bu yetkililerin yaptığı uygulama yasal olmayıp örfi bir uygulamadır. Caydırıcılık anlamında yapılan bu yasal olmayan uygulama, bir şeyi kontrol etme amacıyla veya illegal düşünen kişilere karşı gövde gösterisi yapma eylemi olarak, zamanla deyim haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+