Deyimler

Kel Başa Şimşir Tarak Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Kel Başa Şimşir Tarak Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Kel Başa Şimşir Tarak Deyiminin Hikayesi

Parasal gücü olmayan kimselerin, pahalı şeyler sa­tın alması.

Şimşir sözcüğü, “kılıç» anlamına gelir. Deyimde kullanı­lan “şimşir” sözü, çok sert ve dayanıklı olduğundan, tarak, cetvel vb. eşyaların yapımında kullanılan şimşir ağacından gelmektedir.

Eskiden zengin bir aile, kızlarını gelin ediyormuş. Oğ­lan evine, adet olduğu üzere, bohça bohça hediyeler gitmiş. Kayınvalide, iki görümce ve eltilere, yaş ve aile içindeki du­rumlarına göre; altın, gümüş kaplamalı, fil dişi ve şimşir ta­raklar, diğer armağanlarla birlikte verilmiş. Küçük elti ağır ve ateşli bir hastalık geçirdiğinden saçları dökülmüş. Aile içindekilerden başka kimsenin, kadıncağızın kelliğinden ha­beri yokmuş. Kendisine verile verile şimşir tarak verilmesi, küçük eltinin çok canını sıkmış. Kelliğini unutup, armağan­ları getiren kadına sızlanmış: “Herkese altın, gümüş tarak, bana da şimşir öyle mi? Yeni gelin, daha bu eve adımını at­madan benimle uğraşmaya başladı…” Oğlan anası gelininin bu hareketinden utanmış ve üzüntü duymuş. O kızgınlıkla çıkışmış: “Seninki gibi kel başa, şin1şir tarak çok bile.” de­yivermiş. Bu deyim; yoksul ya da durumu kötü bir kişinin, vaziyetine uymayan, pahalı, gereksiz şeyler almaya kalkması gibi durumlarda kullanılır.
2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+