Deyimler

Alacası İçinde Deyiminin Anlamı ve HikayesiAlacası İçinde Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda sizlerle alacası içinde deyiminin hikayesini paylaşacağız.

Özellikle de yolsuzluk yapan kişilere, yaptığı yolsuzluğun bazı ayrıntılarının açıkta kaldığını göstermek için kullanılan bir deyimdir.
 

Alacası İçinde Deyiminin Hikayesi

Kadının biri çok rüşvet alırmış ve bu yolla büyük servet sahibi olmuş. Bunları duyan şeyhülislam kadıyı görevden almış. Kadı İstanbul’a dönmeye karar vermiş ama edindiği mal ve altın, gümüş gibi değerli eşyaları nasıl götüreceğini düşünüyormuş. Çünkü o yıllarda yol kesen, kervancı soyan eşkıya kol geziyormuş. Kadının İstanbul’a gideceği kulaktan kulağa duyulmuş.

Bölgede tanınmayan bir kervancıyla tanışan kadı, katırlara çanak çömlek gibi değersiz eşyalar koyduracak ve bu eşyaların içine de değerli ziynet ve paralarını saklayacakmış. Kendi de kılık değiştirip kervana sonradan katılacakmış. Kadının sürekli giydiği, alaca benekli bir kaplan kürkü varmış. Kervanın yola çıkışının üçüncü günü, giydiği bu kürkü ters çevirip üstüne basma kumaşlar eklemiş ve kavuğunu da kervancılar gibi sarıp sarmalayarak ailesiyle birlikte, kervana katılmış.

Olacak o ya eşkıya da yolu, tam kadının kervana katıldığı gün keserek kervancılarla birlikte kadıyı da sorguya çekmiş. Kervanda değerli bir şey bulamayıp da tam salacaklarken bu sırada haydudun biri kadıyı yeniden sorguya çekmiş ve onun okuryazar birisi olduğunu anlamış. Üstünü başını ararken alaca benekli kürkü fark etmiş ve reislerine seslenmiş.

– Ağam müjde! Bizim beklediğimiz kadı burada!

Reis cevap vermiş:
– Nasıl olur be kızanım? Onun sırtında alaca kürk olacaktı.
– Var, var. Giyimine bakıp tanıyamadık ama alacası içinde!
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+