Deyimler

İncir Çekirdeğini Doldurmaz Deyiminin Anlamı ve Hikayesiİncir Çekirdeğini Doldurmaz Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda İncir Çekirdeğini Doldurmaz Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

İncir Çekirdeğini Doldurmaz; Cok küçük, az ya da önemsiz şeyler için söylenen bir deyimdir.
 

İncir Çekirdeğini Doldurmaz Deyiminin Hikayesi

Padişahın biri dedikodudan hiç hoşlanmazmış. Mırıltı ile konuşanların da dedikodu yaptıklarına inandığı için, dediko­duyu ve mırıltıyı yasaklamış. Adamın biri bu yasağa uyma­mış. Durmadan mırıldanıyormuş. Bunu yakalayıp kadının karşısına çıkarmışlar. Kadı, adama yüz sopa vurulmasına ka­ııu rar vermiş, Adamı kentin alanına getirmişler. Falakaya yatuıp ııraı ayaklarına vurmaya başlamışlar ama adam değneği yedikçe mırıldanıyormuş. Sonunda vuran adam dayanamamış; “Bu kadar sopa yiyorsun, yine de mırıldanıyorsun. Nedir mırıl­dandığın şey?” diye sormuş. Dayak yiyen adam, “Aklıma bir şey takıldı da mırıldanarak, onun ne olduğunu bulmaya çalışıyorum.” diye karşılık vermiş.

Bu kez dayakçıyı bir merak almış. O da başlamış, “Acaba neyi hatırlamaya çalışıyor?” diye mırıldanmaya. Derken bu merak, alandakileri de sarmış. Onlar da mırıldanarak, “Acaba neyi arıyor?” diye düşünmeye başlamışlar. Halk, toplu olarak kadının karşısına getirilmiş. Kadı da başlamış mırıldanmaya. Padişah bu durumu duyunca çok öfkelenmiş. Halkı sus­turmak için bir yol bulmuş. “Bana altından bir saray yaptırın, size ne aradığını söyleyeyim.” demiş. Halk, neleri var neleri yok ortaya koymuş, saray yapılmış ama padişah ne söyleyece­ğini bilemediği için, bu kez başka bir istekte bulunmuş. “Sara­yın çevresine, benzersiz bir bahçe yapsınlar, o zaman ben de ne aradıklarını söylerim.” demiş.

Artık, neyi aradıklarını bilmek, halkın biricik tutkusu hali­ne gelmiş. Kolları sıvayıp, eşsiz bir bahçe yapmışlar. Bahçenin yapımı bitmeye yaklaşırken, padişahı almış bir telaş. Onun imdadına, akıllı vezir yetişmiş. “Sultanım.” demiş, “bu çok ko­lay bir iş. Bahçenizdeki tüm incirleri toplatıp, çekirdeklerini halka dağıtın. İçlerini doldurup getirmelerini isteyin. Göre­ceksiniz, hiçbiri incir çekirdeğini dolduramayacaktır.”

Padişah, denileni yapmış. Halk aylarca uğraşmış ama hiç kimse incir çekirdeklerini dolduramamış. O denli yoğun çalışıyorlarmış ki hiçbirinin mırıldanmak aklından bile geçmi­yormuş artık.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+