Deyimler

Püf Noktası Deyiminin Anlamı ve HikayesiPüf Noktası Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Püf Noktası Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Püf Noktası; Bir işin en ince ve önemli noktası anlamına gelmektedir.
 

Püf Noktası Deyiminin Hikayesi

Vaktiyle testi ve çanak-çömlek imal edilen kasabalardan birinde, uzun yıllar bu meslekte çalışan bir çırak, kalfa olup artık kendi başına bir dükkan açmayı arzu eder olmuş. Ne ya­zık ki her defasında ustası ona, “Sen daha bu işin püf nokta­sını bilmiyorsun, biraz daha emek vermen gerekiyor.” dermiş.

Ustanın bu sonu gelmez nasihatlerinden sıkılan kalfa, ar­tık dayanamaz ve gidip bir dükkan açar. Açar açmasına da yeni dükkanında güzel güzel yaptığı testiler, küpler, vazolar, sürahiler onca titizliğe ve emeğe rağmen orasından burasın­dan yarılmaya, yer yer çatlamaya başlar. Kalfa bir türlü bu çatlamaların önüne geçemez. Nihayet ustasına gider ve du­rumu anlatır. Usta, “Sana demedim mi evladım? Sen bu işin püf noktasını henüz öğrenmedin. Bu sanatın bir püf noktası vardır.”

Usta bunun üzerine tezgaha bir miktar çamur koyar ve “Haydi, der, geç bakalım tezgahın başına da bir testi çıkar. Ben de sana püf noktasını göstereyim.” der. Eski çırak, ayağıy­la merdaneyi döndürüp çamura şekil vermeye başladığında usta, önünde dönen çanağa arada sırada «püf!” diye üfleyerek, zamanla testiyi çatlatacak olan bazı küçük hava kabarcıklarını patlatıp giderir. Böylece çırak da bu sanatın püf denilen nok­tasını öğrenmiş olur. Her sanatın incelik gereken nazik kısmı­na da o günden sonra “püf noktası” denilmeye başlanır.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+