Deyimler

Geçme Namert Köprüsünden Koy Aparsın Seni Deyiminin Anlamı ve HikayesiGeçme Namert Köprüsünden Koy Aparsın Seni Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Geçme Namert Köprüsünden Koy Aparsın Seni Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Geçme Namert Köprüsünden Koy Aparsın Seni; Köpeğe dolanınaktansa, çalıya dolanmak yeğdir, der­ler. Yani terbiyesiz ve namert bir insanla karşılaşmak­tansa onun bulunduğu yere uğramamak çok daha iyidir. anlamına gelmektedir.
 

Geçme Namert Köprüsünden Koy Aparsın Seni Deyiminin Hikayesi

Eskiden Adapazarı’na gidebilmek için sekiz gözlü köprü­den geçmek gerekiyormuş. Zaman zaman Deli Dumrul misa­li, zorbalardan biri, bu köprünün üzerinden gelip geçenden, haraç olarak geçiş parası alıyorn1uş. Günlerden bir gün fakir bir derviş, köprüden geçek istemiş. Zorba yakasına yapışa­rak, geçiş parası istemiş. İhtiyar, kendisinin fakir bir derviş olduğunu, parası olmadığını ne kadar söylemişse de kar et­memiş. Geri dönerek zorbaya da birkaç söz etmiş: “Geçme namert köprüsünden, koy aparsan su seni. Sinıne tilki gölge­sinde, koy yesin aslan seni.” dedikten sonra, “Destur ya pir!” diyerek nehrin içine dalmış. Derviş suya girdikçe, Allah’ın hikmetinden olacak su çekilmiş, sular yatağını değiştirmiş, nehir kurumuş. Nehir kuruduğu için de köprüye gerek kal­mamış. Zorbanın ağzı da bir karış açık kalmış.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+