Deyimler

Dolap Çevirmek Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Dolap Çevirmek Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Dolap Çevirmek Deyiminin Hikayesi

Eskiden paşa, vezir, sadrazam, komutan gibi ileri gelen veya mal varlığı iyi olan kişilerin konakları olurdu. Bu büyük evler­de, kadınların bulunduğu bölüme “haremlik”, erkeklerinkine “selamlıkadı verilirdi. Bu iki bölüm arasındaki duvara, tam bir ekseni etrafında dönen, silindir biçiminde, kapaksız bir dolap yerleştirilirdi. Yarısı açık, yarısı kapalı bu dolabın için­de sıra sıra geniş ve dar raflar bulunurdu. Kadınlar kısmında pişen yemekler, içecekler, diğer ikramlar, bu dolap ile erkekler kısmına servis edilirdi. Kadınlar, ikram edecekleri şeyleri, dolabın kapalı kısmına yerleştirip, erkeklerin tarafına çevirir; ta­baklar, fincanlar boşalınca dolap, erkekler tarafından kadınlar tarafına çevrilirdi. Böylece kadın erkek birbirini görmeden, servis yapılmış olurdu.
İşte bu servis dolaplarının zaman zaman gönül işlerinde kullanıldığı da olurmuş. Örneğin; delikanlının biri sevdalı­sına, kimsenin haberi olmadan, çaktırmadan mektup, çiçek vesaire verecek olursa bu dolaptan yararlanırmış. Delikanlıya mendil mi gelecek; yine bu dolap hizmet verirmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+