Deyimler

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesini, anlamını ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesi

Giriştiği işte umduğunu, beklediğini bulamamak, başarısız olmak.

Bir yaz günü birkaç genç, şehrin kıyısındaki ırmağa yıkanmaya gitmişler. Hepsi soyunup ırmağa atlamış. Uzun boylu olanı, boyunun uzunluğu ile gururlanarak arkadaşlarına büyüklük taslayıp, “Bu ırmağın en derin yeri bile boyumu geçmez, sizin gibi kısa boylu değilim.” demiş. Diğer arkadaşları buna bir oyun oynamaya karar vermişler. Irmağın en derin yerlerinde yüzmüşler, yüzme bilmeyen uzun boylu arkadaşlarına, “Gel, bak buraları derin değil. Burada boyunu ölç de görelim.” demişler.

Uzun boylu arkadaşları bu söze inanmış, onların bulunduğu deri yerlere gireyim derken, su boyunu aşmış, çırpınarak batağa saplanmış. Telaşa kapılan arkadaşları, biçareyi sudan zor kurtarıp baygın bir halde evine getirmişler. Kapıyı heyecanla açan çocuğun anası, “Ne oldu oğluma?” diye sormuş. İçlerinden hazır cevap biri, “Bir şey yok teyzeciğim. Merak etme. Oğlun ırmakta boyunun ölçüsünü alıyordu, azıcık kısa geldi, boyuna göre tabut yapılacaktı ama bize dua et!” demiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+