Deyimler

Ananı Öpen Kadı İse Kime Şikayet Edeceksin Deyiminin Anlamı ve HikayesiAnanı Öpen Kadı İse Kime Şikayet Edeceksin Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Ananı Öpen Kadı İse Kime Şikayet Edeceksin? Deyiminin hikayesini, anlamını ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Herhangi bir güç karşısında çaresiz kalındığında kullanılan deyimdir.
 

Ananı Öpen Kadı İse Kime Şikayet Edeceksin Deyiminin Hikayesi

Kadı bir fırının önünden geçerken burnuna nefis bir güveç kokusu gelmiş. Fırıncıya, ördek etinden doldurulmuş bu gü­veci almak istediğini söylemiş. Fırıncı, kadıya “hayır” diyemez ya. Başka bir müşterinin verdiği güveci ona vermiş. Sonra gü­vecin sahibi gelip “Hani benim ördek güvecim?” diye sorunca fırıncı, “Uçtu.” demiş. Derken kavga çıkmış. Kavgada fırın­cı, araya giren bir gayrimüslimin gözünü çıkarınca korkup kaçmaya başlamış. Bir duvardan atlarken hamile bir kadının üstüne düşmüş. Kadın çocuğunu düşürmüş. Bu defa kadının kocası fırıncının peşine düşmüş. Fırıncı kaçarken bir Yahu­diye çarpmış, Yahudi de düşmüş fırıncının peşine. Bu kargaşa devam ederken zaptiye bunların hepsini yakalayarak kadının huzuruna çıkarmış. Ördeğin; sahibi, “Bu adam benim ördeğimi hiç etti.” demiş. Kadı, fırıncıya sormuş: “Ne yaptın bu adamın ördeğini?” Fırıncı, “uçtu” deyince, “Lügatte ördek, ‘tayyar’ yani ‘uçar’ anlamına gelir. O halde ördeğin uçması suç değildir.” gerekçesiyle, fırıncının beraatına karar verilmiş.

Kadı bu defa gözü çıkan vatandaşa sormuş. Onu şikayetine bir kılıf bulup, “Her kim bir gayrimüslimin gözünü çıkara, o Müslim’in tek gözü çıkarıla. Fırıncı şimdi senin diğer gözünü de çıkaracak, biz de onun bir gözünü çıkaracağız.” demiş. Bu hükmü duyan gayrimüslim davadan vazgeçmiş ve fırıncı bundan da beraat etmiş.

Çocuğunu kaybeden kadının kocası da söyleyince, “Tamam, sen de karını getir, kaybolan çocuğun yerine fırıncı bir çocuk koysun.” diye hüküm veren kadı, son olarak yahudiye dönüp, “Senin şikayetin ne idi?” demiş. Yahudi ellerini ovuşturarak, “Ne diyeyim kadı efendi, adaletinle bin yaşa. Ananı öpen kadı ise kime şikayet edeceksin?” diye cevap vermiş.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+