Deyimler

Adam Ol, Baban Gibi Eşek Olma Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda sizlere adam deyiminin hikayesini kısaca paylaşacağız.

Abayı Yakmak Deyiminin Hikayesi

İnsanlığa faydalı hale gelmek. Bir işe yaramak anlamlarında kullanılır.

Abdurrahman Şeref Bey, Galatasaray Lisesi’nde tarih dersleri okutuyormuş. Adülhamid’in cahil ve görgüsüz paşalarından birinin çocuğuna sınıfta herkes içinde, “Adam ol, baban gibi eşek olma.” demiş. Çocuk, Hoca’nın bu sözünü hemen babasına yetiştirmiş. Paşa çok kızmış. Hoca’nın haddini bildirmek üzere okula gitmiş. Hoca, müdürün odasına çağrılmış. Paşa hiddetle, “Hoca efendi ben bir paşayım, ben bir paşayım. Bana eşek demeye ne hakkınız var? Ne cesaret bu!” der. Abdurrahman Şeref Bet, “Ne ilgisi var paşam. Ben öyle bir şey söylemedim. Hem sizi tanımam ki.” diye cevaplar. Paşa; “Evet söylemişsiniz talebe olan oğluma, “Adam ol, baban gibi eşek olma! demişsiniz”

Abdurrahman Şeref Bey, “Ha…Evet… Çocuğunuzu derse çalışmadığı için azarladım. Fakat sözlerimle size hakaret etmedim. Aksine sizi örnek gösterdim: “Adam ol baban gibi! Eşek olma. dedim.” der. Paşa, söyleyecek söz bulamaz. Hoca’ya teşekkür ederek okuldan ayrılır. Adam ol, baban gibi eşek olma deyimi bu hikayeden gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+