Deyimler

Menzil Eşeği Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Menzil Eşeği Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Menzil Eşeği Deyiminin Hikayesi

Kendini feda etmek uğruna, bağlı yere, kişiye yol aç­mak, kılavuzluk yapmak.

İnsanlar eşekleri hep ağır işlerde kullanmış ve kötü örnek göstermek istediklerinde de hep onlardan bahset» mişlerdir. “Eşek gibi çalışıyor.” “eşek kadar oldun.” “eşeklik etme gibi. Aslında eşekler akıllı ve zeki hayvanlardır. Eskiden, yol ya­pımında iniş ve yokuşların hesaplanmasında eşekler kullanı­lırmış. Ayrıca da eşek iyi bir kılavuzdur. Çünkü eşek bir defa gittiği yolu bir daha unutmaz. O yol üzerinde bir çamura düşmüşse, ikinci kez batmaz. Çok da iyi iz sürücüdür eşek­ler. Bu yüzden kaçakçılar, sınır boylarındaki mayınlı arazileri geçmek için eşekleri kullanırlar; yani maalesef bir nevi onları telef ederler.

Mayınlı araziye salınan eşek, mayına basıncaya kadar gi­der. Bastığı anda mayın patlar ve hayvancağız malum… Eşek­ler sürekli birbirlerinin izini takip ettiği için ikinci bir eşek salınır, bu da bir diğer mayına basar ve durum, kaçakçılar ara­ziyi geçene kadar devam eder. Böylece, eşekleri kullanarak, kendilerine güvenli bir yol açmış olurlar. işte, kendilerini feda ederek yol açan bu eşeklere “menzil eşeği” denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+