Karagöz Oyunu Nedir? Karagöz Oyunu Özellikleri

Taban Puanları İçin Tıklayınız.Karagöz Oyunu Nedir?

Karagöz Oyunu Nedir? Diye soracak olursak… Deriden kesilen ve “tasvir” de denilen birtakım figürlerin arkadan ışıklandırıl­mış beyaz bir perde üzerine yansıtılması temeline dayanan bir oyundur. Gös­termeye bağlı edebi türlerdendir.


Karagöz Oyunu Özellikleri

  • Gölge Oyunu“, “Hayal Oyunu” olarak da bilinir.
  • Oyunu oynatan kişiye Hayali, tef çalan ve türkü söyleyen yardımcıya da yardak denir.
  • Karagöz oyunu, Osmanlı toplumunun dilini, inançlarını, gelenek ve görenek­lerini, sanatını, sosyal ve siyasi olaylara bakışını yansıtan bir kaynak niteliği taşır.
  • Tipler aynı kişi tarafından seslendirilir.
  • Karagöz oyunlarının metinleri 19.yüzyılda yazıya geçirilmeye başlanmıştır.
  • Değişik ağız ve şive taklitlerine yer verilir. Güldürü ögesi ön plandadır.
  • Usta-çırak geleneği içinde sürdürülür.
  • Müzikten yararlanılır.
  • Cinas ve tevriye sanatlarına sıkça yer verilir.

Karagöz Oyunu Tipleri

Karagöz: Saf, temiz kalpli, zeki ama okumamış insanları temsil eder. Cahil halk tipini simgeler. Cesur, gözü pek bir karaktere sahiptir; bu nedenle başı çoğu kez belaya girer, Hacivat’ın yardımıyla kurtulur. Karagöz, Hacivat’ın kullandığı yabancı sözcükleri anlamaz görünüp onlara yanlış anlamlar yüklerken bir taraftan da Hacivat ile alay eder.
Hacivat: Tipik bir aydındır, bildiklerini sergilemekten hoşlanır. Kişisel çıkar­larını her zaman ön planda tutar. Herkesin nabzına şerbet vermeyi bilir. Az buçuk okumuşluğundan dolayı Arapça ve Farsça sözcükleri kullanır. Aydın kesimi temsil eder. Aynı zamanda afyon tiryakisidir.
Beberuhi: Altı Kolaç lakabıyla bilinen Beberuhi; cüce, ağzı kalabalık, yaygaracı bir tiptir.
Tuzsuz Deli Bekir: Bie elinde kama bir elinde şarap kabı ile perdeye gelen, nara ata, korkutan bir tiptir; oyunun sarpa sardığı bir noktada ortaya çıkarak sorunu çözer.
Çelebi: Kimi oyunlarda malı mülkü olan zengin bir adam ya da mirasyedi bir tip kimi oyunlarda da kadınların sırtından geçinen bir tip olarak karşımıza çıkar.
Zenne: Karagöz oyunundaki kadın kılığına girmiş erkeklere ve bütün kadınlara verilen genel addır.


Karagöz Oyunu Bölümleri

Karagöz oyunu dört bölümden oluşur. Bunlar;
1. Mukaddime: Giriş bölümüdür. Hacivat’ın sahneye geldiği bölümdür. Hacivat müzik eşliğinde bir semai okur, “Hay Hak” diyerek söze başlar, arada bir perde gazeli okur. Bölüm sonunda dua ederek Karagöz’ü perdeye davet eder. Karagöz, Hacivat’ın çıkarttığı gürültüye kızar, kavga ederler.
2. Muhavere: Karagöz ile Hacivat’ın karşılıklı konuştuğu bölümdür. Oyu­nun konusu ile ilgili olmayan konuşmalar yer alır.
3. Fasıl: Asıl konunun yer aldığı bölümdür. Karagöz oyunları bu bölümde anlatılan olaya göre çeşitli isimler alır: Ağalık, Ayşecik, Baskın, Binbirdirek, Büyük Evlenme, Deli Dumrul, Eczane, Hamam, Kanlı Kavak, Kanlı Nigar, Karagöz Aşçı, Kayık, Köylü Evlenmesi, Mandıra, Sahte Gelin, Sünnet, Tahmis, Yangın …
4. Bitiş: Oyunun son bölümüdür. Hacivat’ın “Yıktın perdeyi eyledin viran, varayım sahibine haber vereyim heman.” sözleriyle oyun biter.


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
2
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS Puan Hesaplama Uygulamamızı İndirdiniz mi?Hemen İndir
+