Türk Dili ve Edebiyatı

Gazete Çevresinde Gelişen MetinlerGazete Çevresinde Gelişen Metin Türleri

Bilgi vermek, açıklamak, öğretmek amacıyla yazılan metinlerden bazıları da Gazete Çevresinde Gelişen Metinlerdir. Bu metinlerde günlük yaşantılar, tarihi olaylar, felsefi düşünceler, bilimsel gerçekler vb. konular ele alınır. Verilen bilgiler, yapılan açıklamalar örneklerle, tanımlamalarla pekiştirilir. Kelimeler çoğunlukla ilk anlamlarıyla kullanıldığı için bu metinler her okuyucuda benzer izlenimler uyandırır. Dil, daha çok, göndergesel işlevde kullanılır. Gereksiz söz tekrarlarına, ses akışını bozan, söylenmesi güç sesler ve kelimelere yer verilmez. Söz sanatlarına, kelimelerin mecaz ve soyut anlamlarına pek başvurulmaz. Konuyla ilgili duygu ve düşünceler kısa ve kesin ifadelerle dile getirilir.

Bu metinler daha çok ansiklopedilerde, bilimsel kitaplarda ve ders kitaplarında kullanılır. Gazete Çevresinde Gelişen Metinler, Eleştiri, Makale, Deneme, Fıkra, Haber Yazısı ve Sohbet gibi türlere ayrılır.
 

Gazete Çevresinde Gelişen Metinler

Gazete Çevresinde Gelişen Metinler Tanzimat edebiyatının ortaya çıkması ile beraber ortaya çıkmıştır. Bu metinleri Öğretici Metinler adı altında sınıflandırabiliriz. Gazete Çevresinde Gelişen Metin Türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 
» Önerilen: Öğretici Metinler
» Önerilen: Yazılı Anlatım Türleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+