Tarih

Cizye Vergisi Nedir?

Cizye Vergisi Nedir?

İslam devleti idaresi ve himayesinde yaşayan Müslüman olmayan vatandaşlardan alınan vergi türüdür. Kelime olarak “ceza”, yani “karşılık” demektir. Müslüman olamayan toplulukların herhangi bir İslam devletine can ve mallarına dokunulmamasına karşılık verilir. Cizye verenler can mal ibadet ve kendi yargıçları tarafından yargılanma hürriyetine sahiptirler. Bunlara adaletle davranılır, herhangi bir haksızlık yapılmazdı.

Cizye veren gayri müslimler, ticaretlerinde ibadetlerinde serbest olurlar, mallarının canlarının ve ırzlarının korunması devletin garantisi altına alınırdı. Cizye vermeyi kabul etmekle, İslam devletinin vatandaşı olup, İslamın adaleti altında Müslümanlar gibi huzur içinde yaşarlar, tam bir din ve vicdan hürriyetine sahip olurlardı.

Tanzimat fermani ile cizye kaldırıldı. Sonra cizye yerine askerlikten muafiyet vergisi kondu. İkinci Meşruiyet’ten sonra, Hristiyan ve Yahudiler de askere alındıklar için cizye tamamen kaldırıldı.
 

Cizye Vergisi Kimlerden Alınır?

Cizye verenlerin erkek, ergenlik çağına erişmiş, sağlıklı ve çalışabilecek güçte olması gerekmekteydi. Cizye; hasta, çalışamayacak kadar yaşlı, din adamları, kadın ve çocuklardan alınmazdı. Köleler ve dilenciler de cizye vergisinden muaf tutulurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+