9. Sınıf

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları (2019 – 2020)9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları

Bu yazımızda 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinin 2. döneminin birinci sınavında karşımıza çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılılarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yaparak kendinizi test edebilirsiniz.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. yazılılarında çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Edat/Bağlaç/Ünlem

Bu konuda metinlerden hareketle dil bilgisi çalışmaları yapar.

Roman

Bu konuda ise metnin türünün ortaya çıkışı ve tarihsel dönem ile ilişkisini belirler. Metinde millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihî ve mitolojik ögeleri belirler. Yazar ile metin arasındaki ilişkiyi değerlendirir. Metinde geçen kelime ve kelime gruplarının anlamlarını tespit eder. Metnin tema ve konusunu belirler. Metindeki çatışmaları belirler. Metni yorumlar. Metindeki anlatım biçimleri ve tekniklerinin işlevlerini belirler. Metnin üslup özelliklerini belirler. Metnin olay örgüsünü belirler. Metindeki şahıs kadrosunun özelliklerini belirler. Metindeki zaman ve mekânın özelliklerini belirler. Metinde anlatıcı ve bakış açısının işlevini belirler. Roman, “Roman nedir?, Romanın türleri…” gibi alt başlıkları işler.

Zamir

Bu konuda yine metinlerden hareketle dil bilgisi çalışmaları yapar.

Tiyatro

Bu konuda ise Metinde geçen kelime ve kelime gruplarının anlamlarını tespit eder. Metnin türünün ortaya çıkışı ve tarihsel dönemle ilişkisini belirler. Metnin tema ve konusunu belirler. Metindeki çatışmaları belirler.
Metindeki olay örgüsünü belirler. Metindeki şahıs kadrosunun özelliklerini belirler. Metindeki zaman ve mekânın özelliklerini belirler. Metnin dil, üslup ve anlatım/sunum özelliklerini belirler. Metinde millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihî ve mitolojik ögeleri belirler. Metni yorumlar. Yazar ve metin arasındaki ilişkiyi değerlendirir. İçinde “Tiyatro Nedir?, Tiyatronun Yapı Unsurları, Tiyatro Terimleri Geleneksel Türk Tiyatrosu…” gibi alt başlıkları barındırır.

Zarf

Metinlerden yola çıkarak dil bilgisi çalışmaları yapar.
 

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-2
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-3
9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+