Makale Nasıl Yazılır?

Makale Nasıl Yazılır?

Taban Puanları İçin Tıklayınız.aBu yazımızda makalenin yazımı hakkında bilgi vereceğiz. Makale hakkında geniş bilgi almak için Makale Nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Makale Nasıl Yazılır?


Makale yazılmadan önce konunun belirlenmesi gerekir. Belirlenen konu hakkında araştırma, inceleme sonuçları, belgeler ve fikirler bulunur. Konu hakkında dile getirilen yorumlarda uygun bir tarzda makaleye eklenebilir. Ortaya atılan fikir bir sonuca bağlanır. Yazar konu hakkındaki düşüncelerini ifade eder.
Makalede giriş, gelişme ve sonuç paragrafları plana uygun şekilde fikirlerle doldurulur. Kısaca planın nasıl olması gerektiğini ifade etmek gerekirse;

Giriş bölümünde, ortaya atılan fikir veya düşünce detay verilmeden belirtilir. Örneklendirmeye girilmez. Düzgün, net ve anlaşılır bir ifade tarzı kullanılır. Kısaca birkaç cümleyle konuya giriş sağlanır.

Gelişme bölümünde ise, giriş bölümünde ortaya atılan konu ya da düşünce ayrıntılarla ele alınır. Konu çeşitli yönleriyle tartışılır. Örnekler, atasözleri, tarihi gerçekler, büyük şahsiyetlerin konu ile ilgili sözleri farklı paragraflarda ifade edilir. Paragraflar çok fazla cümlelerle boğulmamalı ve her cümle konuyu açar cinsten olmalıdır. Makalede kişisel görüş ve düşünceler kesinlikle yer almamalıdır. Örneklendirmeler ve diğer unsurlar konuya gölge olmadan açıklık kazandırmalıdır.

Sonuç bölümünde ise ortaya atılan fikir ve düşünce önceki açıklamaların ışığında toparlanır. Adım adım ana fikre yaklaşılır. Son sözler bu bölümde ifade edilir. Konu kısaca sıkmadan sonuca bağlanır. Günlük gazete ve dergilerin yanı sıra, herhangi bir branşta çalışan bir kişinin alanı ile ilgili yapmış olduğu çalışmalarda bulunmaktadır.

Başarılı bir makale için gereken unsurları özetlemek gerekirse;

  • Konu geniş bir kitleyi ilgilendirmelidir.
  • Fikri destekleyen deliller inandırıcı olmalıdır.
  • Düşüncede hakim bir plan bulunmalıdır.
  • Paragraflar kendi içinde tutarlı olmalıdır.
  • Anlatım açık ve net olmalı, dil kurallarına uygun bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Makale içerisinde kullanılan cümleler kesinlik taşımalıdır.
  • Tarafsız olmalı ve şartlanmış yaklaşımlardan kaçınılmalıdır.

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS Puan Hesaplama Uygulamamızı İndirdiniz mi?Hemen İndir
+