KPSS

KPSS Ortaöğretim Nedir? Ortaöğretim Dersleri ve Başvuru Şartları

KPSS Ortaöğretim Nedir?

Ortaöğretim KPSS, Liseden mezun olan adayların memur olarak atanmak için ihtiyaç duydukları puanı almaları için girdikleri merkezi sınavdır.
 

KPSS Ortaöğretim Sınavına Kimler Girebilir?

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre Ortaöğretim KPSS’ye, Lise yani Ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar girebilir. Eğer aday önlisans bölümünde öğrenim görüyorsa yani henüz Önlisans mezunu değilse KPSS’ye ortaöğretime girebilir. Ancak Lisans veya Önlisans bölümlerinden mezun olan adaylar Ortaöğretim sınavına başvuramazlar.
 

11. Sınıflar KPSS Ortaöğretime Girebilir mi?

ÖSYM’nin yayımladığı en son kılavuza göre Ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş veya olacak adaylar KPSS Ortaöğretime katılabilir. Buna göre 11. Sınıfta okuyan adaylar KPSS Ortaöğretime katılabililer. Ancak aldıkları puanın yüksek olması durumunda mezun olmadan önce memurluk alımlarına başvuramazlar. Bir aday 11. Sınıfın sonunda KPSS sınavına girerse, bu sınavdan aldığı puanı liseden mezun olduğunda kullanabilir. Çünkü henüz yeni KPSS Ortaöğretim yapılmamış olacak.
 

KPSS Ortaöğretim Her Yıl Yapılıyor mu?

KPSS Ortaöğretim 2 yılda bir ve çift yıllarda yapılmaktadır. Bir önceki KPSS Ortaöğretim 2022 yılında yapıldı. Bir sonraki ise 2024 yılında yapılacak.
 

KPSS Ortaöğretim Puanı Kaç Yıl Geçerli?

KPSS Ortaöğretim sınavından alınan puanın geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu 2 yıl içerisinde adaylar, sınavdan aldıkları puanı her türlü alım başvurularında kullanabilirler.
 

KPSS Ortaöğretimde Hangi Dersler Var?

Test Adı Dersler Soru Sayısı
Genel Yetenek (60 soru) Türkçe 30
Matematik 30
Genel Kültür (60 soru) Tarih 27
Coğrafya 18
Vatandaşlık 9
Güncel Bilgiler 6
Toplam 120

 

KPSS Ortaöğretimde Kaç Soru Soruluyor?

KPSS Ortaöğretimde toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu soruların 60 tanesi Genel Yetenek, 60 tanesi de Genel Kültür testi kapsamında sorulmaktadır. Testlerin derslere göre dağılımını üstteki tabloda açıklamıştık. Bu 120 sorunun cevaplanması için adaylara 130 dakika süre verilmektedir.
 

KPSS Ortaöğretim Hangi Puan Türü?

KPSS Ortaöğretim sınavı sonucunda alınan puan P94 olarak belirlenmiştir. P94 Puan Türü ile kamuda açılan alım ilanlarına başvurabilirsiniz.
 

KPSS Ortaöğretim Kaç Net Kaç Puan?

KPSS Ortaöğretim sınavının 2 yılda bir yapıldığını önceden de belirtmiştik. Sınavın yapıldığı yıllarda sınava giren kişi sayısı, sınavın zorluk düzeyi vb. etmenler testlerin katsayılarını değiştirmektedir. KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama sayfamızdan önceki yıllarda yapılan sınavlara göre puanınızı hesaplayabilir, sonuçlara göre eksiklerinizi giderebilirsiniz.


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+