KPSS

KPSS Önlisans Nedir? Önlisans Dersleri ve Şartları

KPSS Önlisans Nedir?

“Önlisans KPSS” olarak adlandırılan oturum, önlisans düzeyinde bir yükseköğretim programını başarıyla tamamlayan adaylar için uygundur. Bu oturuma katılan adaylar, önlisans düzeyindeki kamu kurumlarına ait pozisyonlara başvuruda bulunabilirler.
 

KPSS Önlisansa Kimler Girebilir?

ÖSYM tarafından paylaşılan kılavuza göre; Önlisans KPSS’ye, 2 yıllık yani önlisans bölümlerin okuyan 2. Sınıf öğrencileri ile bu bölümden mezun olan adaylar girebilir.
 

Önlisans Mezunları KPSS Ortaöğretim’e Girebilir mi?

2 yıllık bölümde okuyan aday, mezun olmadan önce KPSS Ortaöğretim’e girebilir. Ancak önlisans mezunu olduktan sonra Ortaöğretim KPSS’ye giremez.
 

2 Yıllık ( Önlisans) Üniversite Mezunları Hangi KPSS’ye Girebilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olan adaylar, KPSS Önlisans’a girebilir. Lise mezunlarının girebildiği KPSS Ortaöğretim’e giremezler.
 

KPSS Önlisans’da Yaş Sınırı Var mı?

KPSS Önlisans’a giren adayların en az 18 yaşında olması gerekiyor. Yaş konusunda herhangi bir üst sınır bulunuyor. Şartları sağladığı taktirde 18 yaşından büyük herkes KPSS Önlisans’a girebilir.
 

KPSS Önlisans Her Yıl Yapılıyor mu?

KPSS Önlisans sadece 2 yılda bir ve çift yıllarda yapılmaktadır. Örneğin bir önceki KPSS Önlisans 2022 yılında yapıldı bir sonraki ise 2024’de yapılacak.
 

KPSS Önlisans Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Önlisans KPSS, 2 yılda bir yapıldığı için alınan puanın geçerlilik süresi de 2 yıldır. Örneğin; 2022 yılında KPSS Önlisans’a giren biri, 2024 yılına kadar bu puanını başvurularda kullanabilir.
 

KPSS Önlisans ve Lisans Arasında Ne Fark Var?

Hem KPSS Önlisans ile KPSS Lisans arasında sınavda sorulan soru sayısı, sınav süresi ve derslerin soru dağılımı anlamında hiçbir fark yoktur. Bu iki sınav arasındaki temel fark soruların zorluk düzeyidir. KPSS Lisans sınavında sorular biraz daha zor ve detaylı sorulurken, KPSS Önlisans’da daha kolay ve daha yüzeysel sorulmaktadır.
 

KPSS Önlisans’da Kaç Soru Var?

KPSS Önlisans kapsamında adaylara 120 soru sorulmaktadır. Adaylara soruların çözümü için 130 dakika (2 saat 10 dakika) süre verilmektedir. Bu süre içerisinde sınavın ilk 100 dakikası ve 15 dakikası sınavdan çıkış yasaktır. Bunun dışındaki 15 dakika içerisinde sınavını bitiren adaylar salonu terk edebilirler.
 

KPSS Önlisans’da Hangi Dersler Var?

Test Adı Dersler Soru Sayısı
Genel Yetenek (60 soru) Türkçe 30
Matematik 30
Genel Kültür (60 soru) Tarih 27
Coğrafya 18
Vatandaşlık 9
Güncel Bilgiler 6
Toplam 120

 

KPSS Önlisans Kaç Net Kaç Puan Getirir?

Sınavdan önce çözdüğünüz denemelerde veya sınavdan sonra tahmini netlerinizle kaç puan alabileceğiniz öğrenmek için KPSS Önlisans Puan Hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.
 

KPSS Önlisans ile Ortaöğretim Aynı Şey mi?

KPSS Önlisans, 2 yıllık bölümlerde okuyan veya bu bölümlerden mezun olan adayların girebildiği bir sınavdır. Ancak KPSS Ortaöğretim, Liseden mezun olan veya mezun olabilecek (11. Sınıf) durumda olanların girebildiği bir sınavdır. Bir aday her iki sınava da aynı anda giremez. Aday 2 yıllık bölümden mezun olmuşsa sadece Önlisans KPSS’ye girebilir.


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+