KPSS

KPSS Lisans Nedir? KPSS Lisans Dersleri ve Başvuru Şartları

KPSS Lisans Nedir?

KPSS Lisans, üniversitelerin lisans bölümlerinden (4 yıllık ve üzeri) mezun olan adayların memurluğa atanabilmek için girdikleri ve ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavdır.
 

KPSS Lisans Sınavına Kimler Girebilir?

Üniversitelerin lisans yani 4 yıllık ve üzeri bölümlerinden mezun olan herkes KPSS Lisans sınavına girebilir. Bu konuda bölümler arasında herhangi bir ayrım bulunmamaktadır.
 

Yaş Sınırı Var mı?

KPSS Lisansa girişte herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak memuriyete atanma yaşı konusunda kurumlara göre farklılık oluşabilmektedir.
 

Üniversiteden Mezun Olmadan Önce KPSS Lisans Sınavına Girilir mi?

Lisans bölümlerde okuyan adaylar mezun olmayı beklemeden KPSS Lisans sınavına girebilirler. Ancak bu sınavdan alınan sonuç ile atabilmek için mezun olmayı beklemek zorundadırlar.
 

KPSS Lisans Her Yıl Yapılıyor mu? Kaç Yılda Bir Yapılıyor?

KPSS Lisans sınavı her yıl yapılmaktadır. Ancak bu sınava giren kişilerin meslekleri, puanı kullanma açısından fark etmektedir;
Sınava giren aday KPSS A Grubu kapsamındaki mesleklere atanmayı hedefliyorsa KPSS Lisans
 

KPSS Lisans Puanı Kaç Yıl Geçerli?

KPSS Lisans sınavından alınan puanın geçerlilik süresi 2 yıldır. Sınava giren aday puanını 2 boyunca alım ilanlarına başvurularda kullanabilir. Ancak öğretmenlik bölümlerinden mezunlar için alınan puanın geçerlilik süresi 1 yıldır.
 

KPSS Lisansta Hangi Dersler Var?

KPSS Lisans kapsamında yer alan dersler şu şekildedir;

Test Adı Dersler Soru Sayısı
Genel Yetenek (60 soru) Türkçe 30
Matematik 30
Genel Kültür (60 soru) Tarih 27
Coğrafya 18
Vatandaşlık 9
Güncel Bilgiler 6
Toplam 120

 

KPSS Lisansta Kaç Soru Soruluyor?

KPSS Lisans sınavında 60 genel yetenek ve 60 genel kültür olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu soruların çözümü için adaylara 130 dakika (2 saat 10 dakika) süre verilmektedir. Testlerdeki dersler ve soru sayıları ise şu şekilde;

Genel Yetenek;

  • 30 Türkçe
  • 26 Matematik
  • 4 Geometri

 
Genel Kültür;

  • 27 Tarih
  • 18 Coğrafya
  • 9 Vatandaşlık
  • 6 Güncel Bilgiler

 

KPSS Lisans Hangi Puan Türlerini Kapsıyor?

KPSS Lisans sınavı sonucunda elde edilen puan P93 kapsamında değerlendirilmektedir. P93 puanı ile alım yapan kurumlara başvurabilir, bir sonraki yıla kadar puanınızı kullanabilirsiniz.
 

KPSS Lisansta Kaç Net Kaç Puan?

KPSS Lisans sınavından yapılan netler ile elde edilen puanlar her yıl değişmektedir. Nitekim sınava giren kişi sayısı, sınavın zorluk derecesi vb. durumlar sınavdaki bir sorunun katsayısını etkilemektedir. Bu nedenle net başına elde edilen puanı yıllara göre görüntüleyebilmek için KPSS Lisans Puan Hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirisiniz.
 

KPSS Lisansta En Az Kaç Puan Almak Gerekli?

KPSS Lisans puanına göre yapılan alımlar mesleklere ve yıllara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle atanmak istediğiniz alanla alakalı KPSS Taban Puanları sayfalarını takip etmenizi tavsiye ediyoruz.


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+