KPSS

KPSS B Nedir? B Grubu Meslekleri ve Puan Türleri

KPSS Nedir?

KPSS B grubu, mühendislikten teknikerliğe, memurluktan avukatlığa kadar atama yapılabilecek tüm kadroları içermektedir. Bu kadrolar için yapılan sınav türüne de KPSS B grubu denilir.

B Grubu Lisans kadrolarına P3, Önlisans kadrolarına P93, Ortaöğretim yani lise mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Bu puanların da geçerlilik süresi 2 yıldır. Örneğin; 2022 yılında KPSS Ortaöğretim sınavına giren adayın aldığı puan 2024 yılında yapılacak olan sınava kadar geçerliliğini korur.

KPSS B grubundaki kadrolara atanmak isteyenler, genel kültür – genel yetenek testine girmelidirler.
 

KPSS B Grubuna Kimler Başvurabilir?

 
KPSS Lisans
KPSS B grubunda yer alan Lisans sınavına, 4 yıl ve üzeri üniversitelerden mezun olan herkes girebilir. Ancak KPSS B grubu 2 yılda bir yapıldığı için 3. Sınıfta okuyan adaylar da katılabilir. Örneğin; 2022 KPSS’nin yapılacağı yıl henüz 3. Sınıfta okuyan bir öğrenci 2023 yılında mezun olacağı ve bir sonraki sınav 2024 yılında olacağı için 2022 yılındaki sınava katılıp aldığı puanı 2023 alımlarında kullanabilir.
 
KPSS Önlisans
Üniversitede Önlisans (2 yıllık) bölümlerinde 2. sınıf okuyanlar ile önlisans bölümlerinden mezun olan adaylar çiftli yıllarda yapılan KPSS’ye girebilirler. Önlisans mezunu olup lisans okuyan öğrenciler (mezun olmadan önce), isterlerse önlisans KPSS’ye, isterlerse de lisans KPSS’ye girebilirler. Lisans mezunu olan bir aday ön lisans veya ortaöğretim sınavına giremez.
 
KPSS Ortaöğretim
KPSS Ortaöğretim sınavına, liseden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek adaylar (yani 11. sınıf öğrencileri) başvuru yapabilirler. Lisans ve Önlisans bölümlerinden mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez.
 

KPSS B Grubu Sınavında Yaş Sınırı Var mı?

B Grubu KPSS’ye girişte herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak KPSS sonucu ile yapıalacak memurluk başvurularında kurumlara göre yaş sınırı değişebilmektedir. KPSS A Grubu kapsamındaki mesleklerde genellikle 35 yaş sınırı varken KPSS B Grubu kadrolarında herhangi bir yaş sınırı belirtilmemiştir.
 

KPSS B Grubu Sınavına Hangi Bölümlerin Mezunlar Girebilir?

Çift yıllarda ve 2 yılda bir yapılan KPSS B Grubuna gerekli mezuniyet şartlarını taşıyan bütün bölümler başvurabilir. Bu konuda herhangi bir bölüm sınırlaması bulunmaktadır.
 

KPSS B Grubunda Hangi Dersler Var?

KPSS B Grubu kapsamında yapılan Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarında 120 soru sorulmaktadır. Bu soruların testlere göre dağılımı her 3 sınavda da aynıdır. Aralarındaki ayrım, sınavın zorluk derecesine göre değişmesidir. Bu dersler;

Test Adı Dersler Soru Sayısı
Genel Yetenek (60 soru) Türkçe 30
Matematik 30
Genel Kültür (60 soru) Tarih 27
Coğrafya 18
Vatandaşlık 9
Güncel Bilgiler 6
Toplam 120

 

KPSS B Hangi Puan Türlerini Kapsıyor?

B Grubu Puanlar (Sadece Çift Yıl) Öğretmenlik Puanı (Her yıl ) A Grubu Puanlar ( Her yıl)
Lisans Önlisans Lise P10, P120,P121 P10, P93, P94, P120, P121, P122, P123, P124 puan türleri haricinde kalan puan türler.
P3 P93 P94

 

B Grubu Kadro Ne Demektir?

Hangi Kadro oldukları 190 sayılı KHK’da yer alan, kurumlarla bunlara bağlı kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında KPSS A Grubunda yer alan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere B Grubu Kadro denmektedir.
 

KPSS B Grubunda Hangi Meslekler Var?

B kadro meslekler; lisans, önlisans, ortaöğretim mezunlarının katıldığı düz memurluk, resmi kurumlarda çalışacak avukat, mühendis, psikolog, mimar, tekniker, teknisyen, memur, veteriner vb. mesleklerdir.
 

KPSS B Kaç Yılda Bir Yapılıyor?

KPSS B kadrolarına alımlar 2 yılda bir yapılır. Bazı yıllarda dönemsel koşullara bağlı olarak birden fazla alım yapılabilmektedir.
 

KPSS B Puanı Kaç Yıl Geçerli

KPSS B Grubu kapsamında alınan puanlar 2 yıl süreyle geçerlidir. Bu kural sadece KPSS B grubunda yer alan öğretmenler için geçerli değildir. Öğretmenler her yıl sınava girebildikleri için puanları 1 yıl geçerlidir. Öğretmenler dışındaki B grubunda yer alan meslekler, çift yıllarda KPSS’ye girerek bir sonraki sınava kadar puanlarını kullanabilirler. Örneğin; 2022 yılında KPSS sınavına giren bir aday, bu puanını 2024 yılında yapılacak sınava kadar kullanabilir.
 

Öğretmenlik KPSS A mı B mi?

Öğretmenlik alımları KPSS B grubu kapsamında yapılmaktadır. Ancak KPSS B grubu alımları 2 yılda bir geçerli olmasına rağmen öğretmenlik alımları her yıl yapılmaktadır.
 

KPSS B Grubu Kaç Net Kaç Puan?

B Grubu kapsamında yapılan KPSS Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarında her yıl katsayılar farklı olduğu için yıllara göre sınav ve denemelerde yaptığınız netlerin kaç puana tekabül ettiğini öğrenmek için hesaplama araçlarımızı kullanabilirsiniz;


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+