Deyimler

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesi

“Sen öyle düşünüyorsun ama yanılgı içindesin. İşler senin bildiğin ve düşündüğün gibi değil.” anlamındadır.

Bu deyimin kaynağı yine Nasreddin Hoca’mız. Hoca bir gün, Timur’a kızarmış bir kaz götürürken yolda canı çekmiş, hemen kazın bir bacağını gövdesine indirmiş. Hoca’yı huzura kabul eden Timur, bakmış ki kendisine sunulan kızarmış kaz tek ayaklı. Kendisi de malum topal. Hoca bunu bilerek haka­ret olsun, diye yaptı zannedip, ona çok kızmış.

Hoca durumu hemen sezerek, “Ulu hakanım, bizim Ak­şehir’in kazları hep tek bacaklıdır. Bakın çeşme başındaki kazlara.” demiş ve çeşme başında tek bacaklarını altlarına almış uyuklayan kazları göstermiş. Timur, Hoca’ya bakarak gülmüş, “Yoo, Hoca, kazın ayağı öyle değil:’ demiş. Adam­larına, çeşme başındaki kazlara değnekle dokunmaları için emir vermiş. Kazlar, uykularından uyandırılınca iki ayak­ları üstünde kaçışmaya başlamışlar. Hoca’nın yüzüne alaylı alaylı bakan Timur, “Hani Akşehir’in kazları tek ayaklı idi?” diye sorunca Hoca, “Vallahi hakanım, eğer o değnekleri size vursalardı, tövbeler olsun, dört ayaklı bile olur kaçardınız:· diye cevap vermiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+