Deyimler

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Kazın Ayağı Öyle Değil; “Sen öyle düşünüyorsun ama yanılgı içindesin. İşler senin bildiğin ve düşündüğün gibi değil.” anlamına gelmektedir.
 

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesi

Bu deyimin kaynağı yine Nasreddin Hoca’mız. Hoca bir gün, Timur’a kızarmış bir kaz götürürken yolda canı çekmiş, hemen kazın bir bacağını gövdesine indirmiş. Hoca’yı huzura kabul eden Timur, bakmış ki kendisine sunulan kızarmış kaz tek ayaklı. Kendisi de malum topal. Hoca bunu bilerek haka­ret olsun, diye yaptı zannedip, ona çok kızmış.

Hoca durumu hemen sezerek, “Ulu hakanım, bizim Ak­şehir’in kazları hep tek bacaklıdır. Bakın çeşme başındaki kazlara.” demiş ve çeşme başında tek bacaklarını altlarına almış uyuklayan kazları göstermiş. Timur, Hoca’ya bakarak gülmüş, “Yoo, Hoca, kazın ayağı öyle değil:’ demiş. Adam­larına, çeşme başındaki kazlara değnekle dokunmaları için emir vermiş. Kazlar, uykularından uyandırılınca iki ayak­ları üstünde kaçışmaya başlamışlar. Hoca’nın yüzüne alaylı alaylı bakan Timur, “Hani Akşehir’in kazları tek ayaklı idi?” diye sorunca Hoca, “Vallahi hakanım, eğer o değnekleri size vursalardı, tövbeler olsun, dört ayaklı bile olur kaçardınız:· diye cevap vermiş.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+