Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Hikayesi Kısaca

Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Hikayesi Kısaca


Bu yazımızda Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Anlamı

Bu deyimi; geçmişteki hayatının hiç de iyi geçmediğini bildiğimiz kimseler için söyleriz.

Eskiden devlet dairelerinde, şimdiki gibi dosyalama usulü okmuş. Biriken evrak her ay toplanır, bez torbalara konularak Üzerlerine, -o zamanlar Arap takvimi kullanıldığı için- cemaziyelevvel, recep, şaban gibi ayların adları yazılır ve saklanırmış. O devirde, Ahmet ile Mehmet adında iki katip varmış.

Bir gün Ahmet hastalanır, arkadaşı Mehmet, onu ziyarete gider. Ahmet’in karısı, pişirdiği kahveyi misafirine bir türlü ikram edemez. (O devirde kadın, yabancı erkeğe görünmez­di.) Bunu anlayan Ahmet, ateşli hasta olduğu halde yataktan kalkarak, kapıdan uzatılan kahveyi Mehmet’e sunar. Bu arada Mehmet, arkadaşının sırtında, gömleğinin ortasında koca­man bir “cemaziyelevvel” yazısı görür. Meğer Ahmet, daire­sindeki evrak torbalarından çalıp çalıp kendine, çocuklarına çamaşır diktirirmiş.

Bir zaman sonra Ahmet, çalıştığı dairenin, dolayısıyla Mehmet’in amiri olur ve emrindekilere, ahlaklı olmaları üze­rine nutuklar, öğütler vermeye başlar. Bu öğütlerden bıkan Mehmet, bir gün dayanamayıp bağırır: “ileri geri konuşup
durmasın! Ben onun cemaziyelevvelini bilirim!”

Sonra da cemaziyelevvel torbasından bozma gömlek hika­yesini, arkadaşlarına bir bir anlatır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
1
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2021'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+