Deyimler

Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Anlamı ve HikayesiCemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Cemaziyelevvelini Bilmek;Bu deyimi; geçmişteki hayatının hiç de iyi geçmediğini bildiğimiz kimseler için söyleriz.
 

Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Hikayesi

Eskiden devlet dairelerinde, şimdiki gibi dosyalama usulü okmuş. Biriken evrak her ay toplanır, bez torbalara konularak Üzerlerine, -o zamanlar Arap takvimi kullanıldığı için- cemaziyelevvel, recep, şaban gibi ayların adları yazılır ve saklanırmış. O devirde, Ahmet ile Mehmet adında iki katip varmış.

Bir gün Ahmet hastalanır, arkadaşı Mehmet, onu ziyarete gider. Ahmet’in karısı, pişirdiği kahveyi misafirine bir türlü ikram edemez. (O devirde kadın, yabancı erkeğe görünmez­di.) Bunu anlayan Ahmet, ateşli hasta olduğu halde yataktan kalkarak, kapıdan uzatılan kahveyi Mehmet’e sunar. Bu arada Mehmet, arkadaşının sırtında, gömleğinin ortasında koca­man bir “cemaziyelevvel” yazısı görür. Meğer Ahmet, daire­sindeki evrak torbalarından çalıp çalıp kendine, çocuklarına çamaşır diktirirmiş.

Bir zaman sonra Ahmet, çalıştığı dairenin, dolayısıyla Mehmet’in amiri olur ve emrindekilere, ahlaklı olmaları üze­rine nutuklar, öğütler vermeye başlar. Bu öğütlerden bıkan Mehmet, bir gün dayanamayıp bağırır: “ileri geri konuşup durmasın! Ben onun cemaziyelevvelini bilirim!”

Sonra da cemaziyelevvel torbasından bozma gömlek hika­yesini, arkadaşlarına bir bir anlatır.
2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+