Deyimler

Eşref Saati Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Eşref Saati Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Eşref Saati Deyiminin Hikayesi

Bir işin yapılması için, uygun ve en elverişli zaman anlamında kullanılır.

Mezopotamyada yaşamış olan Sümerler ve Keldaniler, gök bilimleriyle ilgilenirdi. Bu kavimler, gök cisimlerine tapar ve yıldızların hareketlerinden ve aldıkları değişik konumlardan çeşitli hükümler çıkarırlarmış. Bugün adına “astroloji” dedi­ğimiz konuya göre, insanların ve kainatın hareket ve tavırla­rında burçların etkisi olduğu kabul görmüştür. Gezegenlerin, uğurlu ya da uğursuz dönemleri tespit edilmiş ve her insanın Mezara upuzun uzanır, gözlerini kapar, hayale dalar. o sı­rada, uzaktan uzağa çan sesleri duyulur. Sesler gittikçe yaklaşır. Hoca, “Eyvah! Ters zamanda meraka kapıldım, galiba kıyamet kopuyor. Dur bakayım dünya ne durumda?” diyerek ayağa kalkar. O sırada, fincan yüklü katırlar mezarın başına gelir. Hoca birden kalkınca ürkerler, çifte atmaya, oraya bura­ya koşmaya başlarlar. Yükleri devrilir, fincanlar kırılır.

Katırcılar, Hocayı yakalayıp sorgularlar. Hoca; “Ben ahi­ret ehlindenim, dünyayı seyre çıkmıştım.” der. Katırcılar, “Biz sana dünyanın kaç bucak olduğunu gösteririz.” diyerek Hoca’yı bir güzel döverler. Ellerinden güç bela kurtulan Hoca, geç vakit evine döner, karısı sorar; “Efendi, ne oldu?” Hoca, “Öbür dünyadan geliyorum.” der. Kansı; “Ne var ne yok öbür dünyada?” deyince Hoca da “Fincancı katırlarını ürkütmezsen bir şey yok!” der.
2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+