Rehberlik

YKS (TYT-AYT) Biyoloji Nasıl Çalışılır? | Çalışma TaktikleriYKS (TYT-AYT) Biyoloji Nasıl Çalışılır?

Bu yazımızda fen bilimleri derslerinden olan biyoloji dersine nasıl çalışılması gerektiği konusunda taktikler paylaşacağız.

Biyoloji dersi bilgi ağırlıklı olması sebebiyle anlatımın yanında grafik, şekil, tablo ve şema ile desteklenerek yorum yaptırılan, muhakeme ve karşılaştırma gerektiren, ezberle öğrenilmeyecek çok önemli bir fen bilimleri dersidir.

Bazı ünitelerin biyolojide temel olması nedeniyle ilerleyen ünitelere gelince temel konuların tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Temel konular genellikle 9. sınıf konularıdır.

Biyoloji soruları çözülürken şu sıra takip edilmelidir:

  • Soru Kökü
  • Metin
  • Seçenekler

İlk önce soru kökü incelenmeli, sorunun bizden ne istediğini anlamalıyız. Daha sonra sorunun metin kısmını okuyup verilenleri inceleyerek cevaplara geçmeliyiz. Bir soru üzerinde fazla zaman kaybetmemek için en doğru sıralama bu şekildedir. Diğer yandan biyoloji dersine çalışırken yani konuları öğrenirken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar var. Bunları da kısaca açıklayalım:
 

Biyoloji Çalışma Taktikleri

 

1- İstekli Ol!

Her işin başı o işi yapmaya istekli olmaktır. Özellikle de ders çalışma konusunda öğrencinin kendisinde istek olmadığı sürece o derste başarılı olması imkansızdır. Aile ve öğretmenlerin baskısı ile bir yere kadar çalışılabilir fakat bir yerden sonra istek zorunlu hale gelir. Dersi çalışmaktan daha önemlisi o dersi yapabileceğine inanmak ve onu başarmayı istemektir. Bilimsel anlamda da öğrenmenin ön koşulu istektir.
 

2- Temel Kavramlarla Başla

Biyoloji yapısı itibariyle bilgi yüklü bir derstir. Özellikle de Latince kavramların çok olması, bu dersi bilmeyenler için anlaşılmaz hale getirmektedir. Bu nedenle kendinize küçük bir biyoloji sözlüğü oluşturmakla başlayabilirsiniz. Bu sayede bilmediğiniz kelimeleri not alabilir, küçük tekrarlar yaparak bir biyoloji metninde bilmediğiniz kelimeleri en aza indirebilirsiniz.
 

3- Konuları Ezberlemek Yerine Kavramaya Çalış

Çoğu kişiden biyoloji dersinin ezber olduğunu, hatta sözel bir ders sayılabileceğini duymuşsunuzdur. Aslında biyoloji, diğer sayısal derslerden farklı olarak formüllerden ziyade bilgi gerektiren bir derstir. Sorularda işlem gerektiren soru sayısı oldukça az olup, verilen bilgileri neden-sonuç ilişkisi içinde kullanmanız yani muhakeme yapmanız istenir. Bunu yapabilmek için de verilenlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Eğer konuları ezberlemeye çalışırsanız bunları sık sık tekrar etmeniz ve yeni konular öğrendikçe eski konulara geri dönmeniz gerekecektir. Bu da zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu yüzden konuları ezberlemek yerine mantığını kavramak, günlük yaşamdan anlamlar yükleyerek kafanızda somutlaştırmanız daha kalıcı olacaktır.

Tabii her kelimeyi kavramaya çalışın demiyorum. Bazı kelimeler vardır ki bunların ne olduğunu ezberlemeniz gerekecektir. Aşağıdaki yöntemler, biyoloji çalışırken bilgileri ezberlemek için kanıtlanmış yöntemlerdir.

Öğretin
Bir şeyi anladığınızdan emin olmak için başkasına öğretmekten daha iyi bir yol yoktur. Biyolojiyi başkalarına öğretmek, bilgiyi kısa belleğinizden uzun süreli belleğinize taşır. Başkalarına öğrendiğiniz bilgileri öğretmek için belirli bir zaman ayırın.

Kullanın
Biyoloji dersi ve özel kelimelerle dolu. Yeni kelimeleri öğrenmenin ve hatırlamanın en iyi yolu onu kullanmaktır. Yeni bir terim veya kelimeyle her karşılaştığınızda, onu yazın, arayın ve sonra bir cümlede kullanın. Pratik yapabileceğiniz bir sınıf arkadaşınız varsa karşılaştığınız yeni kelimeleri tartışmak mantıklı bir yöntem olabilir.

Kodlayın
İnsan beyni bilinenlerle bilinmeyenler arasında ilişki kurulmasını sever. Karmaşık veya yabancı biyoloji kelimelerini tanıdık kelimelerle ilişkilendirmek için zaman ayırın ve onları bir daha unutmayın.

» Örneğin; Omurgalı Canlılar

BaKSaK Mı: balıklar kurbağa, sürüngenler, kuşlar, memeliler
 

4- Bol Soru Çöz

Soru çözmek öğrenilen bilgilerin pratiğe dökülmesidir. Sınavlarda öğrenciler arasında belirleyici olan da çözülen soru sayısıdır. Farklı kaynaklardan farklı tipte sorular çözen öğrenciler her zaman rakiplerinden önde olmuşlardır. Soru çözümüne geçmenin ön koşulu konuyu iyice kavramaktır. Konuyu çalışmadan veya tam olarak anlamadan soru çözümüne geçerseniz hüsran yaşayabilirsiniz. Çünkü anlamadığınız konuyla alakalı soruları yapamayacak ve var olan hevesinizi de kaybedeceksiniz. Bu nedenle konu çalışmasını özenle yapmalı, konuları atlamadan ve tam olarak anlamadan soru çözümüne geçmemelisiniz.
 

5- Kaynaklarını Doğru Seç

Biyoloji dersine çalışmaya başlamadan önce kaynaklarınızı belirlemelisiniz. Hangi kaynağı alacağınızı belirlerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur bulunduğunuz seviye olmalıdır. Eğer daha temel seviyedeyseniz kolay kaynaklarla başlamalı, az da olsa temel bilginiz varsa orta kaynaklarla başlayıp aşamalı olarak zor kaynaklara doğru gitmelisiniz. İlk etapta zor kaynaklarla başlamak soruları çözememenize ve dolayısıyla derse karşı olan ilginizin azalmasında önemli rol oynayacaktır. Hazırladığımız YKS (TYT-AYT) Biyoloji Kaynak Önerileri yazısı ile seviyenize uygun kaynakları bulabilir, aşamalı olarak ilerleyebilirsiniz.
 

6- Pes Etme

Her motivasyon yazısında klasik olarak belirttiğimiz üzere bir konuda başarılı olmak istiyorsanız, çalışma sürecinde nelerle karşılaşacaklarınızı bilmeli, bu durumlarda yapmanız gerektiğinin bilincinde olmalı ve asla pes etmemelisiniz. Çünkü bu derste başarılı olanlar, hedefledikleri notları alanlar, istedikleri üniversiteyi kazananların ortak yönü pes etmemiş olmalarıdır. Her umutsuzluğa düştüğünüzde hayalini kurduğunuz şeyi hatırlayın ve ona ulaşmak için bu dersi halletmeniz gerektiğini anımsayın. İlerleyen zamanlar o hayali gerçekleştirdiğinizde katlandığınız sıkıntılara asla üzülmeyecek. Harcadığınız zaman için kendinize teşekkür edeceksiniz.
 
Diğer derslere çalışırken dikkat etmen gereken noktaları Verimli Ders Çalışma Teknikleri adlı yazımızda derledik. İncelemeyi unutma!
 

TYT Biyoloji Konuları

AYT Biyoloji Konuları


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+