Anı ile Gezi Yazısı Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

Anı ile Gezi Yazısı Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar


Anı ile Gezi Yazısı Arasındaki Farklılıklar ve Benzerlikler

Bu yazımızda Anı türü ile Gezi Yazısı arasında bulunan benzerlik ve farklılıkları paylaşacağız. Bu iki tür hakkında detaylı bilgi almak için Anı Nedir? ile Gezi Yazısı Nedir? adlı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.
 

Anı ile Gezi Yazısı Karşılaştırması

  • Anılar anlatım özellikleri bakımından gezi yazısına benzese de yazarın dış dünyadan çok kendinden söz etmesi, yani kendini ön plana çıkarması yönüyle gezi yazısından ayrılır.
  • Her iki türde de birinci tekil kişili (ben merkezli) anlatım vardır. Ancak anı yazarı yaşadığı ya da tanık olduğu olayın kendi üzerinde bıraktığı etkileri anlatırken gezi yazarı gözlemlerini ve izlenimlerini aktarır.
  • Gezi yazısında gezilip görülen yerlerle ilgili edinilen gözlemler, bilgiler yansıtılırken yazar hep ikinci plandadır. Gezi yazılarında mekân, çevre, yer ön plandadır. Gezilen yer dikkat çekici yönleriyle anlatılır. Anılarda ise çevreye ait bilgiler gezi yazısı kadar ayrıntılı değildir. Anılarda olaylar ve olaylarda rol alan kişiler ön plandadır.
  • Anı ve gezi türlerinde genellikle açıklayıcı, öyküleyici ve betimleyici anlatım türlerinden yararlanılır. Anlatım açık duru ve yalındır. Akıcı bir üslup vardır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
2
1
4
1
9

Yorum Yap

Yorumlar 2

  • Ceylan ceylin
    Çok yararlı oldu yarın sınavım var umarım burdaki açiklamalara benzer sorular olurr ✌
  • Anı ile gezi yazısının arasında bu kadar fark olduğunu bilmiyordum.
YKS 2021'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+