10. Sınıf

10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları (2019-2020)10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları

Bu yazımızda 10. sınıf Coğrafya dersinin 2. döneminin ikinci sınavında çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılılarını ve cevaplarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. yazılılarında çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Yerleşmelerin Gelişimi, Yerleşme Doku Ve Tipleri

Bu konuda yerleşmelerin gelişimini etkileyen faktörleri analiz eder. Yerleşme yeri seçiminde etkili olan faktörlere yer verilir. Yerleşme doku ve tiplerinin oluşumunda etkili olan faktörleri örneklerle açıklar. Toplu ve dağınık yerleşmelerin oluşumunda etkili olan faktörlere yer verilir. Kır ve şehir yerleşmelerinin oluşumunda etkili olan faktörlere yer verilir. Türkiye’de Yerleşmelerin gelişimi Ve fonksiyonel özellikleri üzerinde durulur. Türkiye’de yerleşmelerin dağılışını etkileyen faktörleri örneklerle açıklar. Türkiye’deki ilk yerleşme örneklerine (Göbeklitepe, Çatalhöyük, Alacahöyük) yer verilir. Türkiye’deki yerleşim birimlerini idari fonksiyonlarına göre
ayırt eder. Türkiye’nin idari yapısı verilirken ülkenin mevcut sınırlar dâhilinde bölünmez bütünlüğüne vurgu yapılır.

Türkiye’den ve Dünya’dan Bölge Türleri

Bu konuda dünyadaki farklı bölge örneklerini, özellikleri ve bölge belirlemede kullanılan kriterler açısından değerlendirir. Şekilsel ve işlevsel bölge ayrımına yer verilir. Türkiye’den ve dünyadan farklı bölge örneklerine yer verilir. Bölge sınırlarının amaca göre değişebilirliğini örneklerle açıklar. Harita kullanarak çeşitli coğrafi kriterlerle belirlenmiş bölgelerde bulunan ülkeleri sınıflandırır.

İnsanların Doğal Çevreyi Kullanma Biçimleri

Bu konuda insanların doğal çevreyi kullanma biçimlerini örneklendirir. Karadeniz Sahil Yolu, Maltepe Sahil Parkı, Avrasya Tüneli, Osman Gazi Köprüsü, Ordu-Giresun Hava Limanı, Marmaray ve BAE-Dubai Palmiye gibi örneklere değinilir. Doğal ortamda insan etkisiyle meydana gelen değişimleri sonuçları açısından değerlendirir. Örnek olaylardan hareketle insanın atmosfer, litosfer, hidrosfer ve biyosfer üzerindeki etkilerine yer verilir. İnsanların doğal ortam üzerinde gerçekleştirdikleri değişimlerde, doğaya karşı duyarlı olmalarının gerekliliği vurgulanır.
 
NOT: Farklı soruları çözmeniz amacıyla farklı yazılılar eklenmiştir. Sorular birbirinden farklıdır.

10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları
10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları
10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-2
10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-3
10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-4
10. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+