10. Sınıf

10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları (2019-2020)10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları

Bu yazımızda 10. Sınıf Din Kültürü 2. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkabilecek soruların hazırlanmış yazılı sınavlarını ve cevaplarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

10. Sınıf Din Kültürü 2. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Din ve Hayat

Bu konuda İslam dininin ekonomik hayatla ilgili ilkelerini yorumlar. İslam dininin sosyal adaletle ilgili ilkelerini açıklar. Âl-i İmrân suresi 103-105. ayetlerdeki mesajları değerlendirir.

Âl-i İmrân suresi 103-105. Ayet

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَم۪يعاً وَلَا تَفَرَّقُواۖ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ اِذْ كُنْتُمْ اَعْدَٓاءً فَاَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَاَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِه۪ٓ اِخْوَاناًۚ وَكُنْتُمْ عَلٰى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَاَنْقَذَكُمْ مِنْهَاۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ ﴿١٠٣

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Hep birlikte Allah’ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah’ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun (bu) nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.

Ahlaki Tutum ve Davranışlar

Bu konuda da İslam ahlakının konusu ve gayesini açıklar. Ahlak ile terbiye arasındaki ilişki kurar. İslam ahlakında yerilen bazı davranışları ayet ve hadislerle açıklar. Tutum ve davranışlarında ölçülü olmaya özen gösterir. Hucurât suresi 11-12. ayetlerde verilen mesajları değerlendirir.

Hucurât suresi 11-12. Ayet

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسٰٓى اَنْ يَكُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَلَا نِسَٓاءٌ مِنْ نِسَٓاءٍ عَسٰٓى اَنْ يَكُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّۚ وَلَا تَلْمِزُٓوا اَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْاَلْقَابِۜ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْا۪يمَانِۚ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿١١

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir.

 
NOT: Farklı soruları çözmeniz amacıyla farklı yazılılar eklenmiştir. Sorular birbirinden farklıdır.

10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-2
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-3
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-4
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-5
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-6
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-7
10. Sınıf Din Kültürü 2. Dönem 1. Yazılı Soruları-8

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+