Deyimler

Yok Devenin Başı Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Yok Devenin Başı Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Yok Devenin Başı Deyiminin Hikayesi

“Daha neler, çok abartıyorsun.” Bu deyim; varı yok, yoğu var göstermek için de kullanılır.

Bir hacı adayı, çölde haftalardır Hicaz’a yolculuk yaparken, bir gece uykusunda bir rüya görmüş. Rüyasında kendi evinde karısıyla ve çocuklarıyla berabermiş. Karısı yer döşeklerini sermiş, Örtü ve yorganları düzeltiyormuş. Adam karısına seslenmiş:
– Hanım, döşekleri serdin mi?
– Serdim, serdim, hepsi hazır, seni bekliyor.
– Öyle ise hemen yatayım 1111?
– Yat kocacığım, yat da dinlen.
Yatağa yatmak için kendini bırakan zavallı adam, devenin sırtından kumlara düşmüş. Uyanıp, can acısıyla bağırıp çağır­maya başlamış. Kervancılar gelip adamı yerden kaldırmışlar. Devesini de çöktürmüşler. Uyku sersemi adam deveye ters binmiş. Kimse işin farkında değilmiş. Tekrar yola revan ol­muşlar. Sıcak beynine vuran hacı adayı, “Her yanım kırıldı.” diye inlerken devenin başını aramış fakat bir türlü bulama­mış. Bu sefer de “Yok, yok, vallahi yok, devenin başı yok.” diye bağırarak yolculara seslenirmiş. Yanına gelenler, “Ne oluyor­sun?” diye sormuşlar. “Yahu size yok bu devenin başı diyo­rum, devenin başını nereye koydunuz?” diye şaşkın şaşkın söylenmeye başlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+