YKS

2024 YKS (TYT-AYT) Sözel Soru Dağılımı

YKS (TYT-AYT) Sözel Soru Dağılımı

Bu yazımızda sizlere AYT Sözel Soru Dağılımı hakkında bilgi paylaşacağız.

2024 yılında yapılacak olan üniversite sınavında sözel bölümlere gitmek isteyen öğrencilerin hangi testleri çözeceği, testlerde kaç soru bulunduğu ve hangi derslerden sorumlu olduğunu detaylı olarak belirttik. Sözel alanında başarılı olmak isteyen adaylar YKS (TYT-AYT) Sözel Çalışma Programı adlı yazımızı inceleyerek sistemli olarak konuları bitirebilirler.
 

YKS (TYT-AYT) Sözel Nedir?

Sözel Bölümler arasından tercih yapacak olan adaylar öncelikle TYT yani Temel Yeterlilik Testine Girecekler. Bu oturumda 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Temek Matematik ve 20 Fen Bilimleri sorusu olmak üzere 120 soru sorulacak ve adaylara bu 120 soruyu cevaplamaları için toplam 165 dakika süre verilecektir. Sonuç olarak adaylara her soru için ortalama 1,375 dakika süre verilecektir.

Ertesi gün YKS diğer adıyla AYT yani Alan Yeterlilik Testi yapılacaktır. Bu sınavda adaylara 40 Edebiyat – Sosyal Bilimler 1, 40 Sosyal Bilimler 2, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru verilecek. Adaylar 160 soruyu cevaplamak için toplam 180 dakika süreye sahip olacaklar. Bütün testleri çözmek serbest olacak. Örneğin: Sözel öğrencisi edebiyat-sosyal bilimler 1 ve sosyal bilimler 2 Testlerinde ki 80 soruyu çözdükten sonra diğer testlerden de soru çözebilecek ve sayısal veya eşit ağırlık puanının da hesaplanmasını sağlayabilecek.
 

YKS (TYT-AYT) Sözelde Hangi Dersler Var?

Daha öncede belirttiğimiz gibi sözel alanında Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testleri bulunmaktadır. Bu testleri daha detaylı inceleyecek olursak:

Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 testinde 40 soru sorulacaktır. Bu sorular:

  • Edebiyat: 24 soru
  • Tarih-1: 10 soru
  • Coğrafya-1: 6 soru

Sosyal Bilimler 2 testinde 40 soru sorulacaktır. Bu sorular:

  • Tarih-2: 11 soru
  • Coğrafya-2: 11 soru
  • Felsefe Grubu Dersleri: 12 soru
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 6 soru şeklinde olacaktır.

 
Peki bu derslerde hangi konulardan sorumlu olunacak? Aşağıdaki derslere tıklayarak hangi dersten hangi konunun çıkacağını öğrenebilirsiniz 🙂

 

 

YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık Soru Dağılımı

YKS (TYT-AYT) Sayısal Soru Dağılımı


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Anlamadım şimdi ben hem aytdeki hem de tytdeki din ve felsefe sorularını da çözebilir miyim? sözelim bu arada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+