YKS

2024 TYT’de Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

TYT Barajı Kaç Puan Olacak?

Bu yazımızda TYT Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapmanız gerektiği hakkında bilgi paylaşacağız.

YÖK Tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, adayların ikinci oturum yani AYT Puanlarının hesaplanabilmesi için TYT puanlarının en az 150 olması gerekmektedir.
 

TYT Barajı Kaç Net?

TYT Sınav Sistemi hakkında kısa bir ön bilgi verecek olursak: TYT sınavı ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye geçişte ilk adım olarak nitelendirilebilir. Sınavda 120 soru sorulacak soru dağılımlarını kontrol edersek:

 • 40 Temel Matematik
 • 40 Türkçe
 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya
 • 5 Felsefe
 • 5 Din Kültürü
 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji

şeklindedir. Adaylara 120 soruyu cevaplamaları için toplam 135 dakika süre verilmektedir. TYT’nin YGS’den en büyük farkı ise sınava giren adayların arasında Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık farkı olmamasıdır. Mesela sayısal çıkışlı bir adayın sınavda yaptığı 1 Fizik sorusu ile 1 Tarih sorusu ona aynı puanı getirecektir.
 

TYT’de 150 Barajını Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

TYT’de 150 puan alabilmek, yani barajı geçebilmek için ortalama olarak 16 net yapmanız gerekiyor. Diğer yandan puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya matematik testlerinin herhangi birinden en az 0,5 net yapmalısınız aksi halde puanınız hesaplanmaz. TYT’de barajı geçmek için hangi dersten en az kaç net yapabileceğiniz farklı olasılıklar üzerinden hesaplarsak;
 

TYT Barajı Geçme Olasılıkları
Olasılıklar Türçe Sosyal Matematik Fen Net Puan
1. Olasılık 10 6 16 152,7
2. Olasılık 5 5 5 15 150,6
3. Olasılık 7 5 4 16 153
4. Olasılık 10 5 15 150,8
5. Olasılık 5 3 5 2 15 150,1

 

AYT Barajı Kaç Net?

İlgili Makaleler

79 Yorum

 1. Hocam ben 2 yıllık sivil savunma ve itfaiyecik bölümü istiyorum eski sisteme göre YGS 6 dan alıyordu yani eşit ağırlık hocam şimdi ben 2. Oturum edebiyat ve sosyal bilimler 1 de mi calişmaliyim? Teşekkürler….

  1. Hayır Akif. 2 Yıllık bölümler için sadece ilk oturumda ki TYT puanı ile tercih yapman gerekiyor. Yani ikinci öğretime girmene gerek yok

 2. Merhaba hocam ben 2 yıllık ilahiyat bölümü istiyorum yks’ye girmeden tyt’den hangilerini( dersleri) yapsam kazanırım ( Teşekkürler hocam:-))

  1. Merhaba Rukiye. Sadece TYT’ye girmen yeterli olacaktır ve herhangi bir sınırın yok. Yani TYT’de bütün soruların kat sayıları eşittir. Tahminimce Sözelcisin. Sadece Türkçe ve Sosyal Bilimlere çalışarak, kazanabilirsin.

 3. Merhaba Hocam . Ben veterinerlik bölümü istiyorum yaklaşık 130.000 sıralamasında olmam gerek netlerimin nasıl olması gerekir ?

 4. hocam lütfen acill !
  ben meslek lisesi okuyorum bilgasayar bölümünü secersem eski sisteme göre hatırladığım kadarıyla 210 puan veriyor
  tyt ile yks 210 puan ile mi başlayacağız yoksa 0 puan ilemi başlayacagız ?
  osman.dogan98@gmail.com

 5. Merhabalar! Ben türkçe öğretmenliği istiyorum. Hangi puan türünden alındığını bilmiyorum bir de neye ağïrlık vermem gerekiyor. Sistem hakkında fazla bilgi sahibi olmadığım için bilemiyorum. Açıklayabilir misiniz acaba?

  1. Merhaba Rümeysa. Türkçe öğretmenliği için Eşit Ağırlık derslerine çalışman gerekecektir. Eşit ağırlık hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin.

 6. Merhaba hocam tyt de 15 yada 17 net türkçeden yada matematiktenmi yapmak gerek mesela turkce ve mat vs dinden toplam 17 net oldugunda barajı gecmıs oluyormuyuz ? yoksa tek testtenmı 17 net olması gerek ?

 7. Hocam Merhaba bn tyt gircm çocuk gelisim için en 350 puan için hangi dersleri yapmam lazım

  1. Çocuk gelişim için Eşit Ağırlık derslerine ağırlık vermen gerekiyor. Eşit ağırlıkta sorumlu olduğun dersleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsin.

 8. Hocam ben lojistik ormancılık posta itfaiyecilik bölüm istiyorum iki yıllık en az kaç puan almam lazım girmek için

 9. Hocam ben MSÜ’ne gitmek istiyorum ve sınavlar hakkında hiç bir bilgim yok sadece tyt den 150 almam gerektiğini biliyorum beni aydınlatırsanız sevinirim

  1. O halde sadece ilk oturuma girmen gerekiyor. İlk oturumda toplam 120 soru var: 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Sosyal Bilimler, 20 Fen Bilimleri olmak üzere. Bu 120 sorununda kat sayısı eşit durumda. Yani çözeceğin her soru sana aynı puanı getirecektir. Bundan dolayı elinden geldiğince yüksek net yapmaya çalışmalısın.

 10. Merhaba hocam
  Ben Almanca mütercim tercümanlık istiyorum.Ege Üniversitesi için kaç net yapmam gerekir?

 11. Selamın aleyküm hocam ben pmyo istiyorum 2 yıllık. tyt den 260-280 alırsak geçiyormuşuz peki tyt ye girip yks ye girmesek olur mu.

 12. hocam merhaba ben aşçılık bölümü istiyorum iki yıllık 400.000 girmek icin tyt de kaç net yapmam gerekiyor ?

 13. Merhaba puanim 178 diyelim iletisim meslek lisesinde okuyorum bu yil hem okul puani hemde halkla liskiler okumak istiyorum hemde iletisimle akali bolum secersem 210 puanli duzce myo ya görebilirmiyim

 14. Hocam ben 11.ci sınıftaym eşit ağırlık bölümndym ve 4 yıllık kamu yönetimine gitmek istiyorum sizce ortalama kaç net çıkarmam gerekir?

  1. Evet Elif. Sınava giren her aday Türkçe’den 0,5 ve matematikten 0,5 net çıkarması gerekiyor.

 15. Ayt’den 180 barajını ham puan olarak mı geçmek gerekiyor. Yoksa okul puanı eklenmiş haliyle geçsek te olur mu? Mesela ham puanımız 170 olup okul puanlı halinin barajı geçmesi gibi?

  1. ÖSYM’nin yayımladığı kılavuza göre: Adaylar 2. oturum yani AYT oturumundaki puan türlerinin birinden en az 180 aldıktan sonra OBP puanı eklenecektir. Bu sayede adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Konu hakkında kılavuzun 28. sayfasının son 3 satırını inceleyebilirsin.

 16. Sözel bölümden bir adayın sayısal bölümden net çıkarmaz ise puanı hesaplanmayacak kuralı tyt de geçerli yoksa her ikisi içinde mi hocam?. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

  1. Sözelci bir aday sadece ilk oturumda yani TYT’de 0,5 net çıkardığı taktirde üzerinden sorumluluk kalkmış olur. İkinci oturumda matematiğe bakmasına bile gerek yoktur.

 17. hocam bilgi için teşekkürler ancak benim şöyle bir sorum var: ben güzel sanatlar fakültesini düşünüyorum, yeni sisteme göre ben sadece ilk oturuma katılsam yeterli olacakmı ? ve en az kaç net (ya da puan) elde etmeliyim?

 18. çocuk gelişim 4 yıllık istiyorum tyt girmem yeterlimi yoksa ayt girmem gerekirme cevap verirseniz memnun olurum ,

  1. Merhaba Tuğba. ÖSYM tarafından paylaşılan kılavuzda verilen bilgilere göre; ilk oturumda matematik ve Türkçe’den en az 0,5 net yapmayan adayların puanları hesaplanmayacak. Bundan dolayı hem matematik hemde Türkçe’den en az 0,5 net yapmalısın.

 19. hocam nolur bilgi verin sizce bu sene paramedik doğuda da olsa fark etmez bi 10 15 tane üni yazabilir miyim ikinci ögretimde olsa sorun olmaz 45 50 net ile gidilirmi bu sene obp 63

 20. hoacm allah aşkın hocam 50 nete paramedik gelirmi bu sne okul puanıyla 300 305 yapıyor sizce ortalama bi ünide gelirmi

  1. Sınav sonuçlarına göre üniversite puanları değişiklik gösterir. Bu nedenle sınava girmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil.

 21. Ben açıköğretim öğrencisiyim felsefe bölümü okumak istiyorum sadece TYT puanı ile girebilir miyim kaç puan almam gerekir, birde sözelciyim matematik testinden kaç soru yapmam gerekiyor? Teşekkürler .

  1. Eğer yine açıköğretim olarak okumak istiyorsan evet TYT yeterli olacaktır. Ama 4 yıllık örgün felsefe okumak istiyorsan, ikinci oturum yani AYT’ye girmen gerekiyor.

  1. Merhaba Derya. Yılın belli dönemlerinde polislik sınavları yani POMEM yapılıyor. Bunları takip ederek hayaline ulaşabilirsin.

 22. Hocam Merhabalar Sakarya Üniversitesi İşletme fakültesi 2.öğretim okumak istiyorum tyt ve ayt den kaç net çıkarmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekküler.

  1. Bu sayı sınavın zorluğuna göre değişeceği için kesim bir şey söylemek mümkün olmayacaktır.

  1. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Fakat 4 yıllık bölümlere yani lisans bölümlere gidemezsin. TYT puanı ile sadece 2 yıllık yani önlisans bölümlerine gidebilirsin.

 23. Hocam merhaba. Ben 10. Sinıf ogrencisiyim. Esit agirlik sectim. Onumde sinirli bir zaman var ve en iyi sekilde degerlendirmeyi istiyorum. Ama nasil venereden bslicam bilmiyorum. yardimizna ihtiyacim olacak ayrica temelimde yok hocam.

 24. Hocam ben bankacılık bölümü istiyorum 4 yıllık ta 1. Oturuma mı girmem gerekiyor yoksa 1. Ve 2. Oturuma mı

 25. merhaba hocam ev idaresi bölümü okumak istiyorum iki yıllık tyt den kac net yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

 26. hocam birkaç yazı daha okumuştum ayt barajının 180 olduğu yazıyor en az 20 soru çözmemiz gerekiyormuşösym bunun hakkında bir bilgi verdi mi?
  teşekkürler..

 27. Merhaba tyt barajını geçtikten sonra ayt 180barajını geçemezsek yinede yerleşe biliyor muyuz çok merak ediyorum lütfen cevaplar mısınız teşekkür ederim

  1. Merhaba Ela. Eğer AYT’de barajı geçemezsen TYT puanı ile 2 yıllık bölümlere yerleşebilirsin.

 28. Benim tyt netim 16 ama baraji gecememisim normalde 155 falan gelmesi gerekiyor napiyim itiraz etsem kontrol ederlermi netimle sonucum uyuşmuyor YARDIM EDINNN

 29. Benim tyt netim 16 ama baraji gecememisim normalde 155 falan gelmesi gerekiyor napiyim itiraz etsem kontrol ederlermi netimle sonucum uyuşmuyor

 30. merhabalar, yks sınavına basvurcam yabancı oldugum ıcın dılden gırmeyı düsünüyorum ayt sınavına gırmem gerekıyor mu yoksa sadece tyt yds yeterlı mı?

 31. Hocam ben Kore Dili ve Edebiyatı bölümü istiyorum. TYT ve AYT ye girmem gerekiyor mu? En az kaç net yapmam gerekiyor?

 32. Hocam ben meslek çıkış liyim 2 yillik bir bolum istiyorum ek puan isi nasil olucak ortlama ile veriliyor ve ektradan da 30 puan veriluyormus sizce nasil? Olucak

 33. hocam ben açıköğretim 2 yıllık çoçuk gelişim bölümü istiyorum..sadece türkçeden yapsam yeterli oluyormu yoksa matematiktendemi yapmam gerekiyor ..puanımın hesaplanması için

 34. Merhaba hocam ben ingiliz dil ve edebiyatı okumayı düşünüyorum.
  Tyt’den ne kadar alsam geçebilirim?

  1. Merhaba. Gitmek istediğin bölümün taban puanlarını sitemizden kontrol edebilir, puan hesaplama bölümünden ortalama bir net aralığı belirleyebilirsin.

 35. Hocam merhaba ben 2 yıllık ıkıncı ogretım cocuk gelısımı dusunuyorum tyt de sozel sayısal ayrımı yapılıyor mu yanı matematık fen cozerek de bu bolumu okuyabılır mıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+