YKS

2024 YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık Soru Dağılımı

YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık Soru Dağılımı

Bu yazımızda sizlere YKS Eşit Ağırlık Soru Dağılımı hakkında bilgi paylaşacağız.

2024 yılında yapılacak olan üniversite sınavında eşit ağırlık bölümlere gitmek isteyen öğrencilerin hangi testleri çözeceği, testlerde kaç soru bulunduğu ve hangi derslerden sorumlu olduğunu detaylı olarak belirttik. Eşit Ağırlık alanında başarılı olmak isteyen adaylar YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık Çalışma Programı adlı yazımızı inceleyerek sistemli olarak konuları bitirebilirler.
 

YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık Nedir?

Eşit Ağırlık Bölümleri arasından tercih yapacak olan adaylar öncelikle TYT yani Temel Yeterlilik Testine Girecekler. Bu oturumda 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Temel Matematik ve 20 Fen Bilimleri sorusu olmak üzere 120 soru sorulacak ve adaylara bu 120 soruyu cevaplamaları için toplam 165 dakika süre verilecektir. Sonuç olarak adaylara he soru için ortalama 1,375 dakika süre verilecektir.

Adaylar ertesi gün yani pazar günü YKS Alan Sınavlarına girecekler. Bu sınavda adaylara 40 soru Edebiyat – Sosyal Bilimler 1, 40 soru Sosyal Bilimler 2, 40 Soru Matematik ve 40 Soru Fen Bilimler olmak üzere toplam 160 soru verilecek. Adaylar 160 soruyu cevaplamak için toplam 180 dakika süreye sahip olacaklar. Bütün testleri çözmek serbest olacak. Örneğin: Eşit Ağırlık öğrencisi Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 ve Matematik testlerinde ki 80 soruyu çözdükten sonra diğer testlerden de soru çözebilecek ve Sayısal veya Sözel puanının da hesaplanmasını sağlayabilecek.
 

YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlıkta Hangi Dersler Var

Daha öncede belirttiğimiz gibi eşit ağırlık alanında Edebiyat-Sosyal Bilimler 1 ve Matematik testleri bulunmaktadır. Bu testleri daha detaylı inceleyecek olursak:

Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testinde 40 soru sorulacaktır. Bu Sorular;

 • Türk Dili ve Edebiyatı: 24 soru
 • Tarih-1: 10 soru
 • Coğrafya-1: 6 soru

Matematik testinde 40 soru sorulacaktır. Bu sorular;

 • Matematik: 30-32 arası
 • Geometri: 8-10 arası şeklinde olacaktır.

Peki bu derslerde hangi konulardan sorumlu olunacak? Aşağıdaki derslere tıklayarak hangi dersten hangi konu çıkacak öğrenebilirsiniz 🙂

 

 

YKS (TYT-AYT) Sayısal Soru Dağılımı

YKS (TYT-AYT) Sözel Soru Dağılımı


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

164 Yorum

 1. Yani mesela cumartesi sabah giricem oglen tmden girsem sonra dilden girsem dilde iyi puan alamazsam diger ikinci oturuma gore tercih yapabilir miyim?

 2. Çok soru sordum kisura bakmayin ama kafam biraz karisik bu son sorum. Cocuk gelisimi icin hangi sinavlara girmem gerekli ?

  1. TYT ve YKS Sözel testleri çözmen gerek. Yani

   • Edebiyat
   • Tarih 1
   • Coğrafya 1
   • Tarih 2
   • Coğrafya 2
   • Felsefe Grubu Dersleri
  1. Merhaba Yasin. Eşit ağırlıklar TYT oturumunda 5 tane Tarih sorusu çözmen gerekecek. Ardından 2. oturum olan YKS sınavında Tarih 1 ve Tarih 2 testlerinden soru çözmen gerekecek. Bu tarih soruları YGS ve LYS tarih konuları olacaktır.

  1. Normalde TM ile alım yapıyordu ama yeni sisteme göre Eşit Ağırlık puan türü ile alım yapacak. İkinci oturumda Matematik ve Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 testlerine girmen gerekecek

 3. Ya ben anlamadim eşit ağırlıkta tyt hariç hangi dersler var fizik kimya biyoloji var mı. Ben onu o icin giricem ama eşit ağırlıktan girmek istiyorum

  1. ilk oturumda toplam 120 olacak. 120 soru 40 Matematik, 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji, 40 Türkçe, 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ve 5 Din kültürü şeklinde sorulacaktır. ikinci oturumda ise herkes kendi alanının derslerini çözecek

  1. Açık öğretim için herhangi bir derse çalışmanıza gerek yok. 150 puan barajını geçmeniz yeterli olacaktır.

 4. Tapu kadastro okumak istiyorum tytyemi girecegim ikisenede girmem gerekiyormu ?
  Bilgi verirseniz sevinirim , kafak cok karisik .

  1. Merhaba Şaban. Tapu ve Kadastro bölümü için sadece TYT yani ilk oturuma girmen yeterli olacaktır öte yandan itfaiyecilik için de aynı şekilde ilk oturuma girmen yeterli olacaktır.

 5. İtfaiye bolumu nude aciklarmisiniz ? İkisine birdenmi sadece tyt,yemi ? Hangi dersler ?
  – Tesekkurler .

 6. Ve son bir soru , gecen sene biryeri tercih etmisdim , puanimi kirdim . bu sene , puanim kirilimi olacak ,yoksa olmayacakmi ? Yada nasil olacak ?

 7. Merhaba psikoloji felsefe için eşit ağırlık deniyor ama bu durumda yks de felsefe gerekli değil mi eşit ağırlık öğrencileri için?

  1. Merhaba Dilara. Zaten YKS’de Felsefe yok. Felsefe Grubu Dersleri var. Bunlar

   • Psikoloji
   • Sosyoloji
   • Mantık

   Eşit Ağırlık ile tercih yapacaklar Felsefe Grubu Derslerini çözmek zorundalar.

 8. merhaba istediğim bölüm eşit ağırlıkta fakat ben sözelciyim. ne yapmam gerekiyor. eşit ağırlık sınavına girersem düşük not alacağım kesin.

  1. Eğer illa ki eşit ağırlık ile alım yapan bir bölüme gideceksen Mat-1 ve Mat-2 çalışman gerekecek

  1. Merhaba ben sayisalciydim fizik ve kimya berbat dersler esit agirliga gecis yapacamdaacaba gec mi benim icin cokmu gec kaldim bide matematik esit agirliktaki 2. Oturumdaki matematik konulari ne zormu

  1. Evet Kaan. Hem 1. oturumda hem de 2. oturumda eşit ağırlıkçılar tarih ve coğrafyadan sorumlu olacaklardır.

  1. Merhaba Özge. Belirttiğin bölümler için EŞİT AĞIRLIK Puan türüne önem vermelisin. Mat-2 ve Edebiyat netlerini iyi tutarsan, rahatlıkla gidersin 🙂 .

   1. Merhabalar ben lise 2. sınıfım. Fizik, kimya ,biyolojim iyi coğrafya ,tarih ,felsefe ve din derslerimde iyi edebiyatım da fakat matematiğim berbat. Fen derslerinden test çözmeyi sevmiyorum ama sosyal çözmeyi seviyorum öğretmenlerim sayısal yapabildiğim için sayısal bölümü seçmemi tavsiye ediyorlar fakat ben sosyale ilgi duyuyorum özellikle tarihe. 10.sınıfın ilk döneminde sayısal seçtim fakat birkaç gün önce eşit ağırlığa geçtim. Okuldaki öğretmenim de 2 ay daha düşün ilk hafta değiştirebilirsin dedi. Sizce ne seçmeliyim ya da alan seçiminde neye önem vermeliyim. Birde yaz tatiline girdik tyt ye çalışmam gerek fakat bir türlü çalışmaya başlayamıyorum bu istikrarsızlık problemini nasıl çözebilirim?

 9. İyi günler aradimda bulamadim eşit ağırlik Edebiya konu dağılımında en çok hangi konular çikar bunla ilgili bir bilginiz vami ?

 10. Merhaba lütfen bana yardımcı olun ben liseden mezun olalı 2 sene oldu üniyi açıktan okuyordum dondurdm suan tekrar Gidicem sınava ama anlamakta zorluk cekiyorum ben lise de muhasebe okumuştum neye gitmem gerekiyor ben sözel iyi anlıyorum ama lisedeyken eşit ağıtlıktı lütfen yardım edin

  1. Herhangi bir zorunluluğunuz yok istediğiniz bölüme gidebilirsiniz. Yani muhasebeden mezun oldunuz diye illa o bölüme gitmenize gerek yok.

 11. Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim eşit ağırlıkcıyım ilerde hukuk istiyorum bunun için hangi sınavlara giricem birde kitap almam gerekiyor bu istediğim bölüme hazırlanmak için (hukuk) yani. Nasıl bir kayna almam gerekiyor tm tüm dersler konu anlatım felan mı? iyi günler

 12. ben hem eşit ağırlık hemde sözel sınavına giricem yani 3 test çözmüş olucam, ama eşit ağırlık ve sözel puan türüm farklı olucak değil mi?

  1. Evet Meryem. Çözdüğün testlerin doğru ve yanlış sayılarına göre Eşit Ağırlık ve Sözel puanların ayrı hesaplanacak.

 13. Esit agirliktan sinava girecegim(Hukuk için) ama matematigim çok kötü nasil yapmaliyim? Çok mu gec kaldim?

  1. Kesinlikle geç kalmış sayılmazsın. Bir an önce başlayıp, azimle çalışırsan yetişebilirsin.

 14. merhaba ben MİLLİ SAVUNMA KUVVETLERİ üniversitesine girmek istiyorum. alımlar YKS ile mi yapılıyor ?

  1. Eşit ağırlık derslerine göre yüksek netler yapman gerekiyor. Hedefin eşit ağırlıkta ilk 20 bine girmek olmalı.

 15. Sizce bu sınavda da matematik cok fazla sayısal mantık üzerine mi olur yoksa direk mat-2 mat-1 bilgi üzerine mi?

 16. Şimdi benim biraz kafam karıştı. 11.sınıf öğrencisiyim.Eşit Ağırlıkçıyım. 2.Oturumu anladım fakat TYT de 1.Oturum da Fizik Kimya Biyoloji çözmek zorunda mıyım ? Bu konuyu pek anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Çözmek zorunda değilsin ama onlarda sana ek puan getirecektir. Çözmen gerekiyor diye bir zorunluluk yok.

 17. merhaba ben MİLLİ SAVUNMA KUVVETLERİ üniversitesine girmek istiyorum. alımlar YKS ile mi yapılıyor ? Cevap verirseniz sevinirim

 18. hocam eşit ağırlıkçılar TYT’yi çözecek ve YKS’deki edebiyat-coğrafya ve matematik testlerini çözecek ama tarih ve coğrafya 1 mi yoksa 2 mi? yorumlarda 2 demişsiniz. ama yukarıdaki bilgide 1 diyor

  1. Eşit ağırlıkçılar Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 ve Matematik testini çözecekler. Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 testlerinde Edebiyattan 24 soru, Tarih 1 den 10 soru, Coğrafya 1 den 6 soru gelecek.

 19. merhaba. yukarıda belirttiği gibi tmler tarih 1 ve coğrafya 1 den mi sorumlu ayt de ?

  1. Merhaba Kubilay. Evet ikinci oturum yani AYT’de tarih-1 ve coğrafya-1’den sorumlu olunacak

  1. Gitmek istediğin bölüme göre değişiklik gösterir. Fakat eşit ağırlıkçı adayların puanı hesaplanırken matematiğin etkisi %30 olacaktır.

 20. Ilahiyat istiyorum yks 2018 için 2. Oturumda neyi seçmem gerek sözel mi yoksa eşit ağırlık mi birde 3.oturumda dil sınavından düşük puan yaparsam ilahiyat olur mu çok merak ediyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim

  1. İlahiyat için YKS Sözel testine girmen gerekecek. Sözel test hakkında detaylı bilgi için YKS Sözel Soru Dağılımları adlı yazımızı okuyabilirsin. Diğer yandan YKS Yabancı dil sınavına girmen ilahiyata gitmeni etkilemeyecektir.

  1. Sınavda hangi soruları cevaplarsan ona göre tercih yapabilirsin. Bundan dolayı okuduğun bölümün bir önemi yok, sınavda hangi bölümden soru çözdüğün önemli.

 21. Hocam siz felsefe bölümü için sözel dersleri çözmem gerektiğini söylediniz ama sitede ise tm3 yazıyor kafam karıştı

 22. Merhaba ben eşit ağırlıklıkçıyım hukuk istiyorum ama matamatik yapamıyorum ne yapmam lazım ama turkce ve cografya çok iyi biliyorum yeterli mi

  1. Merhaba Zeynep. Maalesef hukuk bölümü için matematik şart. Şöyle belirteyim: İkinci oturum olan AYT sınavında eşit ağırlık için 40 matematik, 40 edebiyat-tarih-coğrafya sorusu vardır. Bu 40 edebiyat-tarih-coğrafya sorusunu full yapsan bile hukuk gelmez. Bu yüzden matematik şart. Temel videolardan (Şenol Hoca) ve temel kaynaklardan (Antremanlarla Matematik 1) başlayarak matematiği halledebilirsin.

 23. benim kafam cidden çok karıştı kusura bakmayın hocam eşit ağırlıkçıyım . 1. oturum ve 2.oturumda zorunlu olarak çözeceğimiz dersler nedir söyler misiniz ?

 24. Merhaba hemşirelik istiyorum ama tm bölümündeyim nasıl yapacağımı bilmiyorum tm okuyupta hemşire olabilir miyim?

 25. matematiğim zayıf fizik kimya bir şekilde idare eder sözelim iyi fakat tm okumak istiyorum bu matematikle mümkün mü

  1. TM yani Eşit Ağırlık için matematik zorunluluktur. Eğer düzenli çalışırsan matematiği de halledebilirsin.

  1. Merhaba Beyza. TM öğrencisi AYT’te matematik ve edebiyat-sosyal bilimler 1 testlerini çözmektedir. MF öğrencisi ise matematik ve fen bilimleri testlerini çözmektedir. TM ve MF adayları arasındaki tek fark fen bilimleri olmaktadır. Fen bilimleri testini çözmek de zaten TM öğrencisine herhangi bir katkı sağlamayacaktır.

  1. 2 Yıllık ilahiyat için eşit ağırlığa gerek yok Hüseyin. Sadece ilk oturum olan TYT ile de gidebilirsin.

 26. Merhabalar ben 4 yıl önce liseden mezun oldum 2yillik açık öğretim okudum tekrar üniversite okumak istiyorum bu yeni sistem i pek anlamadım bölüm olarak okul öncesi düşünüyorum hangi derslerden sorumlu oluyorum acaba

 27. Merhaba ben biyomedikal istiyorum esit ağırlık oldugu için her sekil de ayt den de 10 matematik yapmam gerek değil mi ? yoksa sadece tyt puanımla gidebilir miyim

 28. Merhaba ben bu sene açık öğretim 4 yıllık çocuk gelişimi bölümünü okumak istiyorum hangi derslere ne kdar çalışmam gerekir lütfen cevaplayın nasıl yapıcağımı bilmiyorum

  1. yazı içerisinde yer alan konulara odaklanman gerekiyor. Ne kadar çalışman gerektiği konusunda sen karar vermelisin. Öncelikle bir deneme yapmanı öneririm. Deneme sonuçlarına göre kötü olduğun derslere ağırlık verebilirsin.

 29. Eşit ağırlık öğrencileri 2. sınavda temel matematik mı ileri düzey matematik mi çözecek

  1. Matematik 2 çözecekler. Yani 11. ve 12. sınıfta işlenen matematik konularından sorumlu olacaklar.

 30. Ben eşit ağırlıkta okuyorum son 2 senede eşit ağırlıktan ilahiyata gidiliyordu şuan sözel gözüküyor bölüm değiştirmeden eşit ağırlık sınavından girebilir miyim ?

 31. ben anlamadım şimdi eşit ağırlıkçılar fen bilimleri de mi çözmek sorunda? lütfen daha detaylı anlatır mısınız,
  tyt ve ayt’de hangi derlseri yapmak zorundayız?

  1. Fen bilimleri çözmek zorunlu değil. Sadece ilk oturum olan TYT’de Fen sorularını da çözmeniz size ekstra puan sağlayacaktır.

 32. Lütfen yardımcı olun ben şimdi tyt’de hani dersleri çözmek sorundayım fen bilgim zayıf diye eşit ağırlıkçı oldum ama tyt’de fen bilimleri varmış zorunlu mu değil mi belirtilmemiş.
  Açık öğretim lisesinde okuyorum 4. dönemim yani 10. sınıf kitap alıp evde çalışmaya başlamak istiyorum ama hangi derslerin kitaplarını almalıyım bilmiyorum matematik ve türkçe zorunlu biliyorum ama diğer dersler mesela coğrafya, tarih, fen blimleri hangileri var bilmiyorum.
  yardımcı olursanız sevinirim.
  şimdiden teşekkürler.

 33. tarih 1 coğrafya 1 ve tarih 2 coğrafya 2 var 2 olanları tmciler çözmek zorunda mı yoksa onları çözen sayısala mı giriyo 16 soruluk sosyal bölümü dışında başka sorulardan sorumlu değiliz dimi sosyal alanında birde felsefe çözmek zorunlu mu tm de yoksa isteğe bağlı sadece puan mı yükseltiyor

  1. Tarih-2 ve coğrafya-2 soruları sözel bölüme girmektedir. Eşit ağırlık puanının hesaplanmasında herhangi bir etkileri yoktur. Aynı şekilde Felsefe Grubu soruları da sözel test alanına girmektedir. Çözersen sözel puanına etkisi olur.

 34. Ben şimdi eşit agırlık seçicem eşit ağırlıkta kimya biyoliji yok ama tyt – aytde çıkıcak ben nasıl yapıcam 9. Ve 10. Sınıf bilgileri ile mi

 35. Ayt de 160 soru tek kitapçıkta mı veriliyor yani hukuk için tm den gireceksek 80 soru 180 dakika mı olacak

 36. merhaba moda tasarım için tyt ve ayt ağırlık olarak hangi derslerden net yapmalıyım ? ( bilen varsa yazabilirmi )

 37. Ben eşit agırkıkçıyım tyt de fizik kimya biyoloji yapma zorunluluğu var mı yoksa isteğe bağlı mi ve ne kadar etkisi var

  1. Zorunluluk yok fakat Fen bilimleri testinde çözdüğün her soru tıpkı sosyal bilimleri testindeki gibi puan getirecektir.

 38. Merhaba ben eşit ağırlık girmeyi düşünüyorum ayt de sorumlu olduğum matematik edebiyat tarih ve coğrafya sorularını çözdükten sonra sosyal bilimler 2 testini çözersem puanım nasıl hesaplanır o çözdüğüm sorular benim eşit ağırlıktaki puanıma etki eder mi ?

 39. Merhaba ben ea bölümündeyim ayt de sosyal-1 bölümü ile matematik bölümünü çözmem yetiyomu yoksa sosyal 2 yidemi çözmem lazım

  1. Merhaba Yavuz. Eğer sadece eşit ağırlık alanından gitmek istersen Sosyal Bilimler-1 testini çözmen yeterli olacaktır. Sosyal bilimler-2 sözel alana ait bir test.

 40. Çok önemli bir şey sormalıyım. Ben tmciyim. Sınavdan bugün çıktım ve sanıyordum ki, sosyal 2 de benim alanım. Şimdi çaktım daha.(çok salağım) Acaba sosyal 2 den yanlışlar çıksa eşit ağırlık puanımı etkiler mi? Yoksa o ayrı mı değerlendirilir.

 41. İç mimarlık okumak istiyorum.
  TYT 120 sorudanda sorumluyum da
  AYT den hangi derslere girmeliyim.
  Lütfen yardımcı olun.

 42. M okuyan birisi isterse MF branşında veya TS branşında olan bölümlere gidebilir mi ? (bi değişikli oldu mu kurallarda)

 43. merhabe ben tm öğrencisiyim fen bilimlerinden sorumlu oluyor muyum ? ben tm girersek kendi bölümlerimizden sorumlu oluyoruz diye biliyorum

 44. Merhaba ben 2021 ayt de eşit ağırlıktan sınava giricem edebiyat ,sosyal1 ve matematik çözücem bunu anladım bunun yanında biyoloji de çözssem sayısal puanıma artı katarmı matematiğim biraz kötü bundan dolayı?

 45. Aslında sözelim iyi ama ben eşit ağırlık istiyorum matematik de biraz kötüyüm kimya da ise iyiyim sizce ne yapmam gerekiyo biri yardımcı olabilir mi

 46. Merhabalar hocam bana yardımcı olur musunuz ben 11. Sınıf eşit ağırlıkçıyim hukuk yada psikoloji bölümünü istiyorum biyoloji ,kimya ,fizik derslerini hiç sevmiyorum sınavda o dersleri çözmesem olur mu ?

 47. Polislik veya beden eğitimi öğretmenliği okumak için ne okumak gerekir yardımcı olursanız sevinirim

 48. Ben şuan eşit ağıtlıkta okuyorum ve fizik,biyoloji,kimya derslerini görmüyorum üniversite sınavında bunlardan çözmeye çalışsam puan kazandırırmı yada görmediğim ders soruları sınavda karşıma çıkarmı acaba

  1. İlk oturum olan TYT’de çözeceğiniz her soru size + puan getirecektir. İkinci oturumda ise eşit ağırlıkta sadece Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 ile Sosyal Bilimler-2 testlerinden sorumlu olacaksınız.

 49. merhabalar 2001 tm duz lise mezunuyum yks bas vuru kilauzunda secim yaparken din kulturu dersini mi felsefe dersini mi sececegim

 50. merhaba, açıköğretim sosyoloji (4 yıllık) istiyorum hangi sınavlara girmem gerekiyor acaba yardımcı olabilir misiniz, teşekkürler??

 51. Merhaba. Ben hukuk istiyorum TYT ve AYT de hangi derslerden çözmem gerek eşit ağırlıktan gireceğim sınava

 52. hocam 2001 yilinda duz lise esit agirlik tm bolumunden mezun oldum. din kulturu dersi gordum farkli mufradatla gordum felsefe dersi de gordum. sinavda din kulturu dersini mi sececegim felsefe dersi nimi ?

 53. selam Haşim, ben yönetim bilişim ve sistemleri tercihi yapacağım hangi derslerden sorumluyum? kafam karıştı yardımcı olabilir misin?

 54. Merhaba ben sınava girdim aytde sosyal 1 çözdüm ama yanlışlıkla gidip sosyal 2 ye kodlama yapmışım :(edebiyatı doğru kodladim ea tercihi yapabilirim degilmi?

 55. Merhablar ben 11.sınıfa geçtim. 10.sınıfın ilk döneminde sayısal seçtim ama tatilde eşit ağırlığa geçiş yaptım. Sayısalı da sosyali de yapabiliyorum fakat sayısal çalışmayı test çözmeyi sevmiyorum sadece biyolojiyi seviyorum. Sosyali ise genel olarak seviyorum ve yapıyorum yani sorun yetenek değil ilgi sayısal da sadece biyolojiyi seviyorum ve sırf onun için sayısal seçmek mantıklı gelmiyor. Sayısaldan biyolog olmak istiyorum, eşit ağırlıktansa okul öncesç öğretmenliği istiyorum. Sizce alan seçiminde nasıl davranmam gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+