Meslek Rehberi

Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında BilgiTurizm İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Bu yazımızda Turizm İşletmeciliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Programın Amacı

Turizm işletmeciliği programının amacı ulaştırma, seyahat, konaklama ve yiyecek – içecek işletmelerinde işlerin planlanması ve yürütülmesini sağlayacak insan gücünü yetiştirmektir.

 

Programda Okutulan Dersler

Turizm işletmeciliği programında Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme, turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler alırlar. Konaklama veya seyahat endüstrisi alanlarından birinde derinleşmek isteyenler 3. ve 4. yarıyıllarda program başkanlığınca belirtilen ilgili dersleri alırlar.

 

Gereken Nitelikler

Turizm işletmeciliği programında okumak isteyenlerin insanlarla iyi iletişim kurabilen, başkalarını ikna edebilen, güler yüzlü, temizliğe özenen, dikkatli, sabırlı, bedence sağlam ve dayanıklı bireyler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek ve yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir.

 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Turizm işletmeciliği programını bitirenlere “Lisans Diploması” verilir. Mezunlar “Turizm İşletmecisi” olarak görev yaparlar. Turizm işletmeciliği meslek elemanları otel ve motellerde, ön büroda müşterilerin giriş çıkış, bagaj, önkasa işlemlerinin düzenli olarak yapılmasını odaların ve ortak kullanılan bölümlerinin ve mutfakların temizliğini, bakımını, yemeklerin istenen şekilde sunulmasını planlamak ve denetlemek, kalite ve fiyat yönünden işletmeye uygun malzemenin alınmasını sağlamak seyahat işletmelerinde yurtiçi ve yurtdışı turlar düzenlenmek gibi işleri yapar.

 

Çalışma Alanları

Turizm işletmecileri otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat işletmelerinde, Turizm Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

 

Hangi Puan Türü İle Gidilir?

Turizm İşletmeciliği bölümüne Eşit Ağırlık Puan Türü ile gidebilirsiniz.

 

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Turizm İşletmeciliği ve diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+