Meslek Rehberi

Araç Kiralama Hakkında Bilmeniz GerekenlerGünümüz dünyası özellikle internet ile beraber gittikçe daha çok hız kazanıyor. Ulaşım araç ve yollarının artması da hızı ön plana çıkaran unsurlardan biri konumunda. Bununla beraber, ekonomik çalkantılar ve paraya dair daha pek çok faktörün gel git yaşaması hemen hemen tüm satın alma pazarlarını etkisi altına almış durumda. Son yıllarda araba satış istatistiklerindeki düşüş de bunu açıklar nitelikte. Hız, ulaşım, büyüme gibi kavramlar tüm iş dünyalarını ilgilendirdiği gibi bireylerin kişisel hayatlarıyla da ilişkili. Bu öncelikler kişi ve kurumları bir yerden bir yere daha güvenli, hızlı ve rahat şekilde gitmeye sevk ediyor. Ancak ulaşımı araba satın alarak çözemeyenlerin farklı bir yol izlemesi de mümkün.
Araç kiralama pazarının son üç yılda gösterdiği önemli büyüme bize bunu gösteriyor. Birkaç gün ile birkaç yıl aralığında seyahat, iş gibi nedenlerle yolda vakit geçiren insanlar bir araba satın almak değil de oto kiralama ile dertlerini çözüyor. Peki araç kiralamada bilmeniz gerekenler nelerdir? Araç kiralama sözleşmesi ne gibi maddeleri kapsar? Sektörün istikrarlı adımlarının formülü ne? Gelin bu sorulara yanıt vermeye çalışalım.
 

Araç Kiralamada Bilmeniz Gerekenler

Oto kiralama pazarının pek çok artısı var. Makul araba fiyatlarıyla karşılaşamayan yolcu adayı, çareyi kısa ya da uzun dönemli araç kiralamada buluyor. Bir araba sahibi olmak istemeyenlerin tercihi de bu pazardan alışveriş yapmak. Pazar; onlarca farklı araç kiralama firmasına sahip olduğu için çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. Gideceğiniz mevsime, yola, seyahat türüne göre yapacağınız dikkatli bir araştırma sizi aradığınızla buluşturuyor. Bu incelemeyi de tüm araç kiralama firmalarını karşılaştıran bir sitede yapmanız size artı dakikalar kazandırabilir.

Yolcu360 araç kiralama bu araştırmalarınızı yapmanız adına kurulan bir yapı. Aradığınız nitelik, fiyat ve imkânları belirledikten sonra size en uygun araçlarını karşınıza çıkarıyor. Alıcının alışverişten memnun kalmasına önem veren Yolcu360 araç kiralama bu kriteriyle yolcu adaylarına güven tahsil ediyor. Araç kiralamanın gerekçeleri kişiden kişiye, kurumdan kuruma da çeşitlilik gösteriyor. İnsanlar bireysel olarak ekseriyetle seyahat, gezi gibi nedenlerle araç kiralarken şirketler bu işlemi kendi sektörlerinin ulaşım kanadını sağlamak adına yapıyor. Yapılacaklar listenizin yoğunluğuna göre de günlük, birkaç haftalık ya da yıllık olarak araç kiralayabiliyorsunuz.

Sektör, belirttiğimiz gerekçeler nedeniyle yıllardır yolcu adaylarının odak noktasını oluşturuyor. Araç kiralama pazarı, yıllardır büyümesini artan taleplere borçlu. Bunu da pazarına yeni araçlar katarak en güzel şekilde ödüyor. Rakamlara şöyle bir bakacak olursak; Araç kiralama şirketleri 2012 yılında 67 bin araç alımı sayısına ulaşırken 2016’da bu rakam 147 bini buluyor. Son beş yılın grafiklerinde ise müşteri sayısı üç, araç alımı ve otomobil sayısı iki kattan fazla büyüme gösteriyor. Yolcu360 da çeşit çeşit araç kiralama filosu içerisinden size en uygun olan otomobilleri karşınıza çıkararak seçimlerinizde kolaylık sağlıyor.
Tüm bunlara ek olarak; bir araba sahibi olmak isteyenlerin uğrak mekânı da yine araç kiralama pazarı. Sürücü adayları satın almak istedikleri arabanın modeli hakkında uygulamalı bir deneyim kazanmak da istiyor. Buna göre, alacakları arabanın niteliklerini test etmek ve hakkında daha çok pratik bilgi edinmek adına araç kiralayanlar da sektörün zenginlikleri arasında yerini alıyor. Peki bu alışverişin sözleşme kanadında yer alan prensipler nelerdir? Firma ile araba kiralayacak olanları ne gibi sorumluluklar bekliyor? Bunlara da kısaca bir göz atalım.
 

Araç Kiralama Sözleşmesi

Araç kiralama sözleşmesi kiracı ile kiralayanın, bir bakıma ev sahibi ile konuğun arasındaki iletişimi kapsayan bir belgeler bütünüdür. Çoğu araç kiralama firmasının sözleşmesi; tanımlar, genel koşullar, iptal/ iade, sigorta, tazminat ve varsa ek bilgilerden oluşuyor. Araç kiralama pazarının tüm bu imkân ve kaideleriyle yükselen bir sektör olma özelliğini koruyacağı öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+