Türk Dili ve Edebiyatı

Sempozyum Başkanının Görevleri Nelerdir?

Sempozyum Başkanının Görevleri

Sempozyum oturumunda sunulacak bildirilerin özetleri önceden oturum başkanlarına gönderilecektir. Oturum başlarken bildirilerin işlediği ana konu, bir oturum başkanı tarafından güncel bilgiler ışığında tanıtılacak, bu konuyla ilgili boşluklar ve açık sorular ortaya konulacaktır. Takiben beş bildiri araştırıcıları tarafından sunulacak, her sunu sonrası o bildiri salonda tartışılacaktır. Tüm sunular ve bunların tartışmaları bitince, yine bir oturum başkanı o oturumda sunulan bildirilerin ve tartışmalarının tek tek değerlendirmesini yapacaktır. Mini sempozyum oturumlarında değerlendirilen ve tartışılan bildiriler, oturum bittiğinde ulusal ve uluslararası bilgi birikimine önemli katkılar sağlayacak şekilde uygun ve gerekli düzenlemelerden geçmiş olacaktır

Sempozyum başkanının görevleri şu şekildedir:

  • Oturumda sunulacak bildirileri önceden incelemeli, özetlerini okumalı ve konuyla ilgili bilgisini gözden geçirmelidir.
  • Oturum başkanlarından biri oturum başlarken konuyu tanıtacak kısa bir konuşma yapacaktır. Diğer oturum başkanı ise tüm oturum bitince sunular ve tartışmaları ile ilgili genel bir değerlendirme yapacaktır. İki oturum başkanı bu konuda iş paylaşımı yapmalıdır.
  • Oturum salonunda sunum ekipmanının tam ve çalışır olduğunu kontrol etmelidir.
  • Çalışmacılara ve dinleyicilere oturumun kuralları ve uygulama şekli hakkında bilgi vermelidir.
  • Oturum başkanı her sunu sonrası salona söz vermeli, sorular olursa sunan kişinin cevaplamasına fırsat tanımalıdır. Salondan soru yoksa mutlaka kendi hazırladığı sorulardan çalışmacıya soru sormalı ve mutlaka tartışma ortamı yaratmalıdır.
  • Sunumda konuşmacıya tanınan süreye uyulmasını mutlaka sağlamalıdır.
  • Oturumda planlandığı halde sunulmayan bildirilerin listesini rapor halinde organizasyon komitesine sunmalıdır.

 
» Bir önceki yazımız olan Sempozyum Nedir? adlı makalemizde sempozyum hakkında geniş bilgiye yer verdik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+