Deyimler

Okkanın Altına Gitmek Deyiminin Anlamı ve HikayesiOkkanın Altına Gitmek Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Okkanın Altına Gitmek Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Okkanın Altına Gitmek Deyiminin Hikayesi

Okkanın Altına Gitmek; Haksızlığa ve iftiraya uğramak, yok yere suçlanıp ceza görmek anlamlarına gelmektedir.
 

Okkanın Altına Gitmek Deyiminin Hikayesi

Okka, eskiden kullanılan 1238 gram ağırlığında bir ağırlık ölçüsü birimi. Eskiden 400 dirhem, bir okka gelirdi. Dirhem de okkanın dört yüzde birine eşit olan, 3,148 gramlık bir ağır­lık ölçüsüdür.

Eskiden çarşı esnafını kontrol eden, gerekirse cezalandıran iktisap ağalarından birine, “Falanca bakkalın dirhemleri nok­sandır:’ diye şikayet etmişler.

Ağa, şikayet edilen dükkana baskın yapmış, okka ve dir­hemlerle teraziyi alıp doğru kadıya götürmüş. Dükkan sahi­bi de tutuklanmış. Kadı efendi, dükkan sahibine bir diyeceği olup olmadığını sormuş. Adam da “Kadı efendi hazretleri, eşim hamile idi, doğum sancıları vardı. Dükkanı bırakıp eve gidecektim ki beni yakalayıp huzurunuza getirdiler. Bana bir saat izin verin, ebe bulup eve götüreyim, tekrar gelirim:’ de­miş. Kadı efendi, adamın kendisine rüşvet vermek için para almaya gideceğini anlamış ve adanıın eve gitmesine izin ver­miş. Bakkal derhal eve koşmuş, karısının altınlarını almış ve yoldan biraz zift alarak her altının üstüne zift yapıştırmış. Kadı, huzurunda şikayetçileri dinlemiş, sonunda dükkan sa­hibine sözü vermiş. Adam, “Kadı efendi, ben kırk yıllık esna­fım. Kullandığun okka ve dirhemler demir ve bakır karışımı olup tunçtan yapılmıştır. Belki kullanıla kullanıla aşınmış ola­bilir, şu okkalara bir bakayım.” demiş.

Kadı efendinin önündeki terazinin bir kefesinde bir okka, ötekinde de adamın eksik okkası duruyormuş. Kontrol etmek için aldığı okkaların altına ziftli altınları yapıştuıp koyan bak­kal, okkaların eksik olmadığını söylemiş. Herkes, biraz önce kefeleri aynı hizada olmayan terazinin nasıl olup da düzeldi­ğini bir türlü anlayamamış. Kadı efendi ise işin iç yüzünü an­layarak, bakkalın lehine karar vermiş. Sevinip, evine koşarak giden bakkal, altınlarını soran karısına durumu anlatınca, ka­rısı, “Desene, benim altınlar ok.kanın altına gitti.” demiş.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+