Deyimler

Nuh Der Peygamber Demez Deyiminin Anlamı ve HikayesiNuh Der Peygamber Demez Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Nuh Der Peygamber Demez Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Nuh Der Peygamber Demez; Katı düşünceli, dediğim dedik, dünyaya tek pencere­den bakan düşüncelerini değiştirmeyen, inatçı anlamlarına gelmektedir.
 

Nuh Der Peygamber Demez Deyiminin Hikayesi

İnatçı ve katı düşüncelere sahip olmak, düşüncelerinde ıs­rar etmek, insan ve toplumu için bir fayda getirmez. Aksine esnek, ılımlı ve her türlü görüşe açık olan insan, toplum için bir kazançtır. Çünkü dünya yerinde durmuyor. Her saat ve her gün yeni icatlar ve keşiflerle karşı karşıyayız. İnsan daima yenilikler peşinde koşuyor.

İnsanlarını yanlış yollara saptıkların gören Allah, onları doğru yola iletmek için, onlara zaman zaman peygamberler göndermiştir. Bunlardan biri de Nuh Aleyhisselamdır. Haz­reti Nuh, yıllarca insanları iyiliğe, doğruluğa ve güzelliğe ça­ğırdı. Ona oğulları Ham, Sam ve Yasef’le birlikte pek az insan inandı. Bunun üzerine Allah, kafırleri cezalandırmaya karar verdi. Büyük bir tufan indireceğini, Nuh’tan, büyük ve üç katlı bir gemi yapmasını, bütün canlılardan erkekli dişili birer çift alarak gemiye bindirmesini istedi.

Nuh, 600 yaşında iken gemi bitti. Yam dışında kendisine inanan oğulları Nuh’a yardım etti. İnanmayan ve hala sapık­lıklarına devam eden halk inat ediyor, Nuh’u peygamber ola­rak kabsal etmiyordu. Nihayet, ilk yağmurlar yağdı. Nuh, her canlıdan birer çift gemiye koydurdu. Oğlu Yam ve diğerleri gemiye binmek istemedi. Oğlu Yam, diğer kafirlerle babası­nın aleyhinde çalışıyor, Nuh diyor da peygamber demiyordu. Kırk gün, kırk gece yağan yağın urlar sel olup taştı, yeryüzünü seller sular doldurdu ve böylece inananlar kurtuldu, inanma­yanlar da helak oldu.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+