Deyimler

Eski Tas Eski Hamam Deyiminin Anlamı ve HikayesiEski Tas Eski Hamam Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Eski Tas Eski Hamam Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Eski Tas Eski Hamam; Değişen bir şey yok, eski durum sürüyor. anlamına gelmektedir.
 

Eski Tas Eski Hamam Deyiminin Hikayesi

Zamanında Edirne’de, vakıflara ait harap bir hamam varmış. Hamam, bakımsızlıktan, işsiz güçsüzlerin barınağı olmuş. Sonunda vakıf yönetimi bu hamamı onartmaya ka­rar vermiş. Hamamın yıkılıp yeniden yapılması için gerekli ödenek ayrılmış. Onarma işini bir görevli üzerine almış. Bu görevli işe başlamış ama hamamı tepeden tırnağa onarmak yerine, ufak tefek yenileştirınelerle yetinmiş. Orasını burasını sıvatmış, küçük eklemeler yapmış. Bu iş için ayrılan binlerce altını da cebine atmış.

Sonunda eski hamamın dört yanını güzelce boyattıktan sonra yöneticileri çağırmış. “Onarım bitti Hamam güzelce yenilendi, gelin teslim alın.” demiş. Vakıf yöneticileri gelmiş­ler. Bir de ne görsünler! Hamam allanıp pullanmış ama gerçek bir onarımdan eser yok.

Kurulda, açıkgöz bir üye varmış. Hamamın köşe bucağını dolaşırken, eski hamam zamanından kalma birkaç tane eski tas bulmuş. Bunları getirip vakıf yöneticilerine gösterdikten sonra şöyle demiş: “Vakıf işi katakulli kaldırmaz. Çünkü vakıf, bağışlarla yürür. Bu hamamın yeniden yapılmadığının kanıtı, şu elimdeki taslardır. Gördüğünüz gibi, her şey eski tas eski hamam! Bu onarım işi kabul edilemez. Yeniden yapılmalıdır.” Bunun üzerine hamam yıktırılıp yeniden yaptırılmış.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+