Deyimler

Nasip İse Gelir Hint’ten Yemen’den Deyiminin Anlamı ve HikayesiNasip İse Gelir Hint’ten Yemen’den Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Nasip İse Gelir Hint’ten Yemen’den Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Nasip İse Gelir Hint’ten Yemen’den; Bir şey bir insana nasip ve kısmet olmuşsa, bu onun ayağına gelir anlamına gelmektedir.
 

Nasip İse Gelir Hint’ten Yemen’den Deyiminin Anlamı

Eskiden Semerkant, bilim ve sanat merkezi olan bir Türk şehri idi. Semercilik sanatında çok ileri gitmişti. Bir kervan­CL, bir gün şehrin ünlü semer ustalarından birinin dükkanına gider. Semerci ustası namaza gitmiştir. Çuak dük.kanda yal­nızdır. Kervancı uzak yola gideceğini, develerinden birinin semersiz olduğunu çırağa söyler. Hemen acele bir semer ister. Çırak, hazır semer olmadığını, sipariş üzere sen1er yaptıkları­nı beyan eder. Kervancı işi acele olduğu için, telaşla sağa sola bakınır. Bu arada dükkanın tavanında asılı eski bir semer gö­rür. Eski de olsa yenisinin fiyatına alacağını söyler. Çırak eski semeri kervancıya satar. Ustası namazdan geldikten sonra bu alışverişi öğrenir, fakat usta bundan memnun olnıaz. Meğer adamcağız bunca yıldır kazandığı paralarını bu satılan eski semerin içinde saklarmış. Çırak bu duruma çok üzülür. Se­meri arayıp bulmak için yollara düşer. Ustasının, “Oğul, gel gitme beyhude Semerkant’a, Buhara’ya. Bulur elbet seni bir gün, nasip araya araya.” demesine bakmaz, semerin arkasın­dan birkaç ay dolaşır, sonunda bulaınadan geri döner. Usta, çırağının geri döndüğüne sevinir, onu teselli ederek der ki: “Nasip ise gelir Hint’ten Yemen’den. Nasip değilse ne gelir elden.”

Altı ay sonra kervancı, eski semerle birlikte dükkana çı­kagelir. Çırak adamı tanır ve ustasına da durumu anlatır. Kervancı, “Oğlum, bu semeri senden satın aldım ama aklıma takıldı. “Ustasının haberi olmadan bu çocuk, bu semeri bana sattı. Ya ustası gelip darılırsa?” diye üzüldüm. Alın eski seme­ri, bana yenisini yapın:’ der. Böylelikle semerci ustası, yıllardır biriktirdiklerine kavuşmuş olur.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+