Deyimler

Nane Yemek Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Nane Yemek Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Nane Yemek Deyiminin Hikayesi

Uygun olmayan bir iş yapmak ya da bir davranışta bulunmak.

“Nan” Arapça “ekmek” demektir. Osmanlı Türkçesinde “nan-ı aziz” diye geçer. Eskiden üç beş medrese mollası ra­mazanda, köylere teravih namazı kıldırmaya gidiyorlarmış. Köyün birinde muhtardan nan-ı aziz istemişler. Muhtar, “O dediğiniz naneden bizim köyde bulunmaz.” demiş. Mollalar, “Karnımız aç, bize nan gerek:’ dediklerinde, “Açsanız ekmek getireyim, biz öyle nane yemeyiz.” deyince muhtar, mollalar gülmüşler ve “nan”ın anlamını muhtara açıklamışlar.

Dün Osmanlı, bugün ise Suriye toprakları içinde bulunan Şam, tatlıları ve şekeri ile ünlü imiş. İngilizler, bütün Araplar gibi, Şam halkını da Türklere karşı kışkırttıkları için Şam hal­kı huzursuz olmuş ve bu şehri idare etmek güçleşmiş. Ünlü şair Ziya Paşa bile burada valilik yapmaktan bıkmış usanmış. Şam’da Ziya Paşa gibi idarecilik yapıp da İstanbul’a dönenler, bir toplantıda hatıralarını anlatırken, Şaın’ın baklava ve şe­kerlerinden söz açılmış. İçlerinde bulunan ve Şam’da idare­cilik yapan biri, “Aman istemem, ne Şam’ın şekeri, ne Arap’ın yüzü.” demiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+