KPSS

KPSS A Nedir? A Grubu Meslekleri ve Puan Türleri

KPSS A Grubu Nedir?

A Grubu Kadrolar; kamu kurumlarındaki Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı gibi kadrolardır. KPSS A, direkt olarak puanla atama yapacak kamu kurumları için bir seçme sınavı ayrıca giriş sınavı yapacak kamu kurumları için ise bir eleme sınavıdır.
Yönetmelik kapsamındaki kamu kurumları, A Grubu Kadrolar için yönetmeliklerine göre ya sadece KPSS sonuçlarını göz önünde tutarak direkt atama yapacaklar ya da KPSS sonuçlarına göre belirleyecekleri belli bir puan üzerinde puan almış adayları çağırarak kendi giriş sınavlarını yapacaklar ve bu giriş sınavının sonuçlarına göre personel alacaklardır.

Adaylar, sınavdan sonra A Grubu Kadrolar için ilan veren kamu kurumlarına bizzat kendileri başvuracaklardır. A Grubu Kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurumlarına başvuracak adayların, bu kurumların açtıkları ilanlarda belirtmiş oldukları koşulları taşımaları gerekmektedir.
Kamu kurumları, A Grubu Kadrolar için KPSS’den sonra ayrı bir giriş sınavı yapmayacaklarsa adayların atanma için nasıl başvuracaklarını, giriş sınavı yapacaklarsa başvuruları nasıl alacaklarını, arayacakları genel ve özel şartları ve alım yapılacak KPSS puan türünü, verecekleri ilanlarla duyuracaklardır.

Adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarının eleman alımı öncesinde Yönetmelikte belirtilen hükümlere göre verecekleri ilanlarda geçerli şartların duyurulacağını göz önünde tutmalıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarının, A Grubu kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur.

KPSS A puanı ile atanmak isteyen adaylar KPSS Lisans sınavına da girmelidir. Sınava giren aday KPSS Lisans puanının yanı sıra KPSS A grubundan da aldığı puan ile birlikte (puanı yeterliyse) kontenjan açılan kuruma başvurur. Bundan sonra başvurduğu kurum tarafından da sözlü veya yazılı yeterlilik sınavına tabi tutulur. Eğer gerekli başarıyı gösterirse asıl unvana ataması yapılır.
 

KPSS A ile B Arasındaki Fark Nedir?

KPSS A ve B grupları, atamada kullanılacak puanları belirtmesi açısından farklılaşmaktadır. A ve B şeklinde ayrılmasının temel sebebi; farklı meslek dallarını ifade etmeleridir. KPSS A ile KPSS B arasındaki temel farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • KPSS A sınavı her yıl düzenlenirken KPSS B, iki yılda bir ve çift yıllarda düzenlenmektedir. (B grubunda yer alan öğretmenlik bu kapsamında dışındadır.
 • KPSS A puan türleri ile KPSS B puanıyla atanılabilecek birbirlerinden farklıdır.
B Grubu Puanlar (Sadece Çift Yıl) Öğretmenlik Puanı (Her yıl ) A Grubu Puanlar ( Her yıl)
Lisans Önlisans Lise P10, P120,P121 P10, P93, P94, P120, P121, P122, P123, P124 puan türleri haricinde kalan puan türler.
P3 P93 P94

 

KPSS A Grubuna Kimler Başvurabilir?

KPSS A Grubu testlerine, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru yapılan yıl mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi olan 2 yıl içinde lisans bölümlerinden mezun olabilecek adaylar başvurabilecektir.
 

KPSS A Grubu İçin Yaş Sınırı Var mı?

KPSS A Grubunda yer alan puan türleri kapsamında alım ilanı yapıldığında genellikle 35 yaş sınırı belirtilmektedir.
 

KPSS A Grubu Kaç Yılda Bir Yapılıyor?

KPSS A grubu, her yıl, yılda bir kere olmak üzere temmuz ayında yapılmaktadır.
 

KPSS A Grubu Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ÖSYM tarafından 2017 yılında yapılan değişiklik ile KPSS A grubu kapsamında alınan puanın geçerlilik süresi 2 yıla çıkarılmıştır. Örneğin 2023 yılında sınava giren bir aday, bu sınav sonucunda aldığı puanı 2025 yılında yapılacak olan sınava kadar kurumlara yapacağı başvuruda kullanabilir.
 

KPSS A Hangi Puan Türlerini Kapsıyor?

KPSS kapsamında toplamda 124 puan türü bulunmaktadır. KPSS A grubunun hangi puan türlerini kapsadığı belirtmek için öncelikle KPSS B Grubu puan türlerine bakmamız gerekiyor;

Puan Türü Kullanım Alanı
P3 Lisans – A ve B Grubu
P10 Öğretmenlik – B Grubu
P93 Önlisans – B Grubu
P94 Ortaöğretim – B Grubu
P121 Öğretmenlik – B Grubu
P122 Ortaöğretim – İmam Alımı (B Grubu)
P123 Önlisans – İmam Alımı (B Grubu)
P124 Lisans – İmam Alımı (B Grubu)

Tabloda yer alan P3 puan türü dışındakiler B grubu alanına girmektedir. P3 puan türü hem A grubu hem de B grubu KPSS kapsamında yer almaktadır. Bu tablo haricinde yer alan bütün puan türleri A grubu kadrolar dahilindedir.

KPSS A grubu kadrolarında puan çeşitliliğinin fazla olmasının sebebi; puan türüne göre hesaplama yapılırken testlerin etkisinin farklı olmasıdır. Örnek vermek gerekirse;

P1 puan türü ile Bankacılık bölümünden alım yapılmaktadır. P1 puanının hesaplanmasında KPSS Genel Yetenek Testinin etkisi %70 iken Genel Kültür Testinin etkisi %30 olmaktadır.
 

KPSS A Grubu Meslekleri

KPSS A Grubundan alınan puan ile kariyer mesleklerine atama yapılmaktadır. Kariyer meslekleri; Uzman, denetmen, denetçi, müfettiş, kontrolör, murakıp, kaymakam unvanlı kadrolara denir. Bu meslekler A Grubu kapsamındaki puan türleri ile alım yapan mesleklerdir.
 

KPSS A Grubu Meslekleri Neye Göre Alım Yapıyor?

Üst başlıklarda KPSS A Grubunda yer alan puan türlerini belirtmiştik. İhtiyaç duyulması halinde kurumlar, bu puan türlerini şart koşarak alım ilanı açarlar. Bu ilanda hangi puan türü ile alım yapılacağı belirtilir. Yeterliliği sağlayan adaylar bu ilanlara başvurabilir. Kadro ilanlarının tespiti için güncel alım ilanları takip edilmelidir.
 

Yeterlilik Süreci Nedir?

Yeterlilik süreci, KPSS A kadrolarından herhangi birine yerleşen adayın, 3 yıllık staj dönemine verilen isimdir. Buna göre aday ilk 3 yıl kurumun farklı bölümlerinde çalışarak işleyiş hakkında bilgi edinir.

3 yıllık sürenin 2. Yılında meslek hakkında bir tez konusu belirlenir. 3. Yılın sonunda söz konusu tezin sunumu yapılır. Aynı zamanda 3 yılında sonunda kurum içerisinde sözlü ve yazılı olmak üzere iki aşamalı sınav yapılır. Bu sınavlardan başarılı olan aday, asıl ünvanı almaya hak kazanır. Üç yıllık süreç içerisinde adayın sahip olduğu unvan ile 3 yılın sonunda başarılı olması durumunda hak ettiği unvan şu şekilde olacaktır;

Mesleğe Giriş Unvanı Yeterlilik Sonrası Unvan
Müfettiş Yardımcısı Müfettiş
Stajyer Kontrolör Kontrolör
Uzman Yardımcısı Uzman
Kaymakam Adayı Kaymakam
Denetçi Yardımcısı Denetçi
Denetmen Yardımcısı Denetmen
Murakıp Yardımcısı Murakıp

 

KPSS A Grubu Hangi Bölümleri Kapsıyor?

KPSS A Grubu kapsamında sınava girecekler bölümler şu şekildedir;

 • İşletme
 • Muhasebe
 • İstatistik
 • Hukuk
 • Kamu Yönetimi
 • İktisat
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 

KPSS A Grubu Hangi Dersler Var?

KPSS A grubu kapsamında yapılan sınavlar, soru sayıları ve sınav süreleri şu şekildedir;

KPSS A Grubu Testleri ve Soru Sayıları
Testler Soru Sayısı Sınav Süresi
İşletme 40 50 dakika
Muhasebe 40 50 dakika
İstatistik 40 50 dakika
Hukuk 40 50 dakika
Kamu Yönetimi 40 50 dakika
İktisat 40 50 dakika
Maliye 40 50 dakika
Uluslararası İlişkiler 40 50 dakika
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 40 50 dakika

 

KPSS A Grubu Sınavları Hangi Gün Yapılacak?

KPSS Oturumları ve Günleri
1. Oturum Cumartesi Sabah 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra 3. Oturum Pazar Sabah
Kamu Yönetimi Hukuk İşletme
Uluslararası İlişkiler İktisat Muhasebe
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Maliye İstatistik

 

KPSS A Grubu Kaç Net Kaç Puan?

KPSS A Grubu sınavına giren kişiler, sınavın zorluk düzeyi ve o yıl yapılan ortalama netler adayların sınavdan alacakları puanı etkileyen temel etmenlerdir. Bu nedenle sınavda veya öncesinde çözdüğünüz denemelerde yaptığınız netlerin kaç puan getirdiğini hesaplamak için KPSS A Grubu Puan Hesaplama sayfamızdan puanınızı hesaplayabilirsiniz.


2024 TYT Konuları
2024 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+