Deyimler

Kambur Kambur Üstünde Deyiminin Anlamı ve HikayesiKambur Kambur Üstünde Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Kambur Kambur Üstünde Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Kambur Kambur Üstünde; Bir sıkıntı bitmeden bir başka sıkıntının başlaması, tersliklerin üst üste gelmesi anlamına gelmektedir.
 

Kambur Kambur Üstünde Deyiminin Hikayesi

Kamburun biri, bir perşembe günü hamama gitmiş. Ha­mamda kimse yokmuş. Kambur, göbek taşının üzerine otu­rurken, nereden çıktıklarına akıl erdiremediği bir sürü cüce çevresini sarmış. Kamburu kızdırmak için ellerinden geleni yapmışlar ama kambur çok iyi huylu, yumuşak başlı bir kişi olduğu için onlara aldırmamış. Cüceler, kanıburu kızdırabil­mek için, son bir çare olarak, o gün perşembe olmasına rağ­men, “çarşamba, çarşamba” demeye başlamışlar. Kambur da onlara uymuş, başlamışlar hep birlikte, “çarşamba, çarşaın­ba…” diye bağırmaya.

Cüceler artık kamburun uyumlu, iyi huylu bir insan oldu­ğunu iyice anlanıışlar. Kendisine yardım etmeye karar vermiş­ler. Tutup sırtıııdaki kamburu bir torba gibi çekerek almışlar. Kambur adam, bu dertten kurtuluı1ca çok sevinmiş.

Kambur, hamamdan çıkınca başka bir kambur arkadaşına rastlamış. Ona, başına gelenleri anlatmış. O da sonraki per­şembe günü aynı I1amama gitmiş. Cüceler, onun da çevresini sarmışlar, “çarşambadır, çarşamba” demeye başlamışlar. Ancak bu kambur, inatçı ve aksi biriymiş. Cücelere katılmamış, inadına, “perşembedir perşembe” diye tutturmuş. Adamın bu tavrı karşısında cüceler öfkelenıniş. Ona ceza vermeyi kararlaştırmışlar. Öteki kamburun sırtından aldıkları kamburu, onun sırtına yüklemişler. Kambur; “Yapımayın! Hiç kambur kambur üstüne olur mu?” diye bağırsa da cüceler, oralı olmamışlar ve geldikleri gibi gitmişler.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+