Gometri Dersinde Başarı İçin 12 Tüyo

Gometri Dersinde Başarı İçin 12 TüyoMerhaba arkadaşlar. “Sayısal dersler nasıl çalışılır?” serimize Geometri ile devam ediyoruz. Matematik yazımızla ilgili geri dönüşler olumluydu ama yazıların içeriğinin daha geniş olmasını isteyenler de vardı. Hepinizin istekleri bizim için çok önemli. Bu yüzden serideki yazıları biraz daha detaylandırmayı düşünüyorum. Bakın çok sevdiğim bir söz vardır: “Bakış açını değiştir, bütün hayatın değişsin!” İşte karşınızda “Geometri Dersinde Başarı İçin 12 Tüyo”

1-)Geometri dersi hakkında öğrencilerde maalesef bir ön yargı var. Bu ön yargıyı aşmak için geometri dersini çalışırken kendinizi bulmaca çözüyor olarak düşünebilirsiniz.

2-)Bakış açınızı değiştirdikten sonra Geometrinin alfabesi olan Açılar, Üçgenler, Benzerlik gibi konularda son derece yetkin olmanız gerekiyor. Bunun için de kendinize her konu için bir formüller kağıdı oluşturun ve soruları çözerken hatırlayamadığınız formüller için bu kağıdı kullanın. Bir süre sonra zaten formüller aklınızda yer edecek ve bu kağıda artık ihtiyacınız olmadığını fark edeceksiniz.

3-)Öğretmenlerinizi dinlerken düzenli notlar tutun ve öğretmeninizin soruya yaklaşım tarzına çok dikkat edin. Çünkü geometri soruları hemen hemen aynı yaklaşım tarzlarıyla çözülür.

4-)Dersten sonra eve gittiğinizde defterinizdeki notları temize çekin ve öğretmenin soruya nasıl yaklaştığını bir kez daha hatırlamaya çalışın.

5-)Konuyu anlamadan sorulara geçmeyin, konuyu anladığınıza inandığınızda önce çözümlü sorulardan, sonra da test sorularından bir miktar çözün. Çözümlü sorulardaki soruya yaklaşım tarzına yine çok dikkat edin ve siz de test sorularında aynı yöntemleri uygulamaya çalışın. Soru çözümlerinde mutlaka kolaydan zora doğru gidin.

6-)Soru çözerken problemlerde verilenleri şekil üzerine yazın. İstenen sonuca ulaşmak için verileri sorgulayın, “Ne için verilmiş?”, “Nasıl kullanabilirim?”, “Bu veri ne işe yarar?” gibi sorular sorun.

7-)Soruyu düz göremiyorsanız yan veya ters çevirmeyi deneyin. Bu yöntemi uygulayın, sonuçlarına oldukça şaşıracaksınız 🙂

8-)Soru çözerken sizi sonuca götürecek teoremi, kuramı, kuralı ve özdeşlikleri belirleyin.

9-)Verilenleri işlem sırasına göre ilgili formül ya da teoremlere uygulayın.

10-)Konular, sırası takip edilerek ilerlenmelidir, konu atlanarak çalışılmamalıdır.

11-)Konularla ilgili geçmiş yıllarda sorulmuş olan çözümlü YGS-LYS ve TEOG soruları da mutlaka incelenmelidir.

12-)Belirli aralıklarla konu tekrarları yapılarak konuların unutulması önlenmelidir.

İşte hepsi bu kadar.

Meselenin püf noktası, konuların mantığını kavramak. Sizlere sık sık benzer tavsiyelerde bulunacağım: Zor ders yoktur, zor olarak zihne kodlanmış ders vardır. Aynısı konular ve sorular için de geçerli. Kurtulun zihninizdeki hayali duvarlardan. Aslında bütün dersler bir bütündür. Bizlere hayali sınırlar dayatıyorlar. Öğrencilerime daima derim ki, bir dersi yapabilen hepsini yapabilir. Çünkü hepsi bir bütünün parçaları. Düşünün; maddeyi genel olarak incelerseniz dersin adı FİZİK, atomik olarak incelerseniz KİMYA, maddedeki sayıları incelerseniz dersin adı MATEMATİK, maddeyi şekilsel incelerseniz GEOMETRİ, incelediğiniz madde canlı olursa dersin adı BİYOLOJİ olur. Esasında her derste incelediğiniz şey maddenin ta kendisidir. Her konunun mutlaka bir mantığı vardır. Onu yakalamaya çalışın. Yakalayamıyorsanız öğretmenlerinizi bu konuda sıkıştırın. Konunun mantığını yakalayan arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Asla kuru ezber yapmayın. Tabii ki ezbere bilmeniz gereken formüller olacak. Yukarıda da belirttiğim gibi formülleri bir kağıda yazın ve bu formüllere bakarak soru çözün. Zaten bu şekilde bir süre sonra hafızanıza kodlandığını göreceksiniz. Her konu için ortalama 10’a yakın soru tipi vardır ve her soru tipinin de bir yaklaşım tarzı vardır. Bu soru tiplerini ve yaklaşım tarzlarının mantığını kavrarsanız hangi ders olursa olsun ful çıkarmanız işten bile değil. Korkmayın ÖSYM belli soru tiplerinden soru soruyor, uzaydan soru getirmiyor. Siz değerli öğrenciler için konulara ve sorulara yaklaşım tarzlarını anlatan ve soru tipleri üzerinden konuları rahatça kavrayabileceğiniz fasiküller hazırlayacağız. Bu vesileyle bunun müjdesini de vermiş olalım 🙂

Her türlü danışmanlık için Türkiye’nin her yerinden ücretsiz arayabilirsiniz. Hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek dilerim.

 Hasan Deniz

Eğitim Koçu

Hafıza Teknikleri ve Motivasyon Uzmanı

Yazarın Diğer Yazılarını Okumak İçin Tıklayabilirsiniz

Matematik Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.

2019 TYT Konuları
2019 YKS (AYT) Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 10

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+