Rehberlik

11. Sınıflar İçin YKS (TYT-AYT) Çalışma Programı11. Sınıflar İçin TYT-AYT Çalışma Programı

Bu yazımızda 11. Sınıflar İçin YKS-TYT Çalışma Programı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Çalışma programlarını yazı sonunda, alanınıza uygun olarak seçip, indirebilirsiniz. Yazının devamında 11. sınıf öğrencilerinin sınava hazırlık sürecinde dikkat etmesi gereken unsurlar paylaşılacaktır.

Her ne kadar 12. sınıflar TYT-AYT stresi yaşasalar da bu durum 11. sınıf öğrencileri için de pek farklı değil. Her öğrenci sınava hazırlık döneminde belli bir programa ihtiyaç duyar ve bu programa göre konularını bitirmek ister. Çünkü düzenli çalışma ile düzensiz çalışmanın verdiği verim arasındaki fark küçümsenmeyecek kadar fazladır. TYT-AYT sınavına hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar şunlardır:

  • Disiplin
  • Sabır
  • Azim

Eğer bir aday bu unsurları dikkate alıp, konularını çalışırsa ve bol soru çözerse istediği bölümü kazanması için herhangi bir engel kalmayacaktır. Fakat bunları dikkate almazsa ve başıboş bir şekilde çalışırsa başarısız olması kaçınılmaz olacaktır. Peki bu unsurları dikkate alırken nasıl bir yol izlemeliyiz? İşte cevap:
 

Disiplin

Disiplin: Kanun ve kurallara uyma, istenilen işi belli bir düzen içinde yapma anlamlarına gelir. Sınava hazırlık sürecinde aday, hedeflediği bölüme gitmek için ne yapması gerektiğini bilmeli, yapması gerekenleri belli bir düzen içerisinde uygulamalıdır. Bu süreçte disiplin dışına çıkmayı en aza indirmelidir. Zira sınavda en yüksek not alanlar, çalışmalarını en düzenli yapanlardır. Disiplinden kastım hocalarınızın size verdiği programlara körü körüne uymak değil, kendinize uygun olan bir program belirleyip ona göre çalışmaktır.
 

Sabır

Sınava hazırlık sürecinde belki de en önemli unsur sabırdır. O zamana kadar düzenli çalışmamış olan aday kısa bir çalışmanın ardından hemen yüksek netler yapmayı bekler ve bunu yapamayınca da üzülüp, isyan eder. Peki bu doğru mu? Yani 20-25 günlük bir çalışmadan verim beklenebilir mi? netlerin yükselmesi bu kadar kısa zamanda gerçekleşir mi? Cevap: Kesinlikle hayır! Düzenli çalışmaya başlayan bir aday ilk 30 gün kendini derse adapte etmeye çalışır ve bu süreçte gördüğü konuları anlamaması gayet normaldir. Çünkü aday daha konuları anlamaya değil, ders çalışamaya adapte olmaktadır. Bu nedenle sınava hazırlanan aday çalışmalarını en üst seviyede tutarken aynı zamanda sabırlı olmalıdır. Belli bir zaman sonra zaten netler yükselecek ve puanlar artacaktır.
 

Azim

Şimdi ders çalışan birini düşünün. Bu kişi programını oluşturup, sabırla konularını çalıyor ama soru çözmeye gelince tıkanıp, kalıyor. Sınava çalışan her aday bu durum ile karşılaşmakta ve genellikle sıkılıp, ders çalışmayı bırakmaktadır. Peki bu süreçte ne yapmalı? Eğer hedefinizdeki bölüme gerçekten gitmek istiyorsanız çalışmayı bırakmak yerine buna çözüm bulmalısınız. Hangi dersi çalışıyorsanız, o dersin hocası ile görüşüp önemli taktikler almalı ve bu problemi çözmelisiniz.

Açıklamaya çalıştığım bu unsurları dikkate alıp, azimle çalışan bir adayın hedeflediği bölümü kazanacağına eminim. Unutmamalıyız ki “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır.”

11. Sınıf TYT-AYT Sayısal (MF) Çalışma Programı
11. Sınıf TYT-AYT Sözel (TS) Çalışma Programı
11. Sınıf TYT-AYT Eşit Ağırlık (TM) Çalışma Programı
11. Sınıf TYT-AYT Yabancı Dil (DİL) Çalışma Programı

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Hocam öncelikle merhaba ben işte 2gündür araştırıyorum ama kafama yatan hiç bir şey yok şimdi sizde merak etim soruyu sorcam ben 11sınıf bu yıl biti 3ay sonra 12sınıf olacam şuan Tyt sınavına çalışmak istiyorum 3ay tatilim var verimli olmasını istiyorum bir yardımcı olursanız çok memnum olacam .ve araştırmalarında 9sınıftan başlamam gerektiğini soylediler. ama bunun 10,11,12 sinifidar asla yetistiremem ayrıca bunları Hocalar 2donemde zor bitiriyor Ben nasil planlayacam ve Zaman yaratacam ki ayrica not:benim matematik 1 fizikim 1 ve geometri hic islemedik zaten # pes etmek istemiyorum buna ragmen #cevap verirseniz hemen çok rahatlayacam .biraz uzun yazmışım

  2. öncelikle ben bu yıl 11 e geçtim yaz tatilini iyi değerlendirmek için eğer herşey de sıfırsan kendine konu anlatımlı kitaplar almalısın veya video izleyerek sonrasında soru çözersen de olabilir bide derslere başlamadan önce program hazırlamalısın mesela benimki şöyle bu hafta ful türkçe çalışcam sonraki hafta mat sonraki tarih vs. ama sen hergün farklı derste yazabilirsin sana kitapta önerebilirim konu anlatımlı mesela Dahi Adam yayıncılık var cidden çok iyi konu anlatımı fln tarihi yani müthiş

  3. Hocam merhaba ben uluslararası ticaret ve lojistik okumak istiyorum bu şuan 11. Siniftayim gunde kac saat ve nasil calismaliyim

    1. 11. Sınıfta çok yoğun başlamak yanlış bir hareket olur. Bu nedenle yaz tatiline kadar günde en fazla 3-4 saat yeterli olacaktır. Yaz tatilinde bu süreyi biraz daha arttırıp konuları erken bitirmenizi ve bol bol deneme çözüp farklı soru tipleri görmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+