11. Sınıflar İçin YKS-TYT Çalışma Programı | Bilgenç

11. Sınıflar İçin YKS-TYT Çalışma Programı

11. Sınıflar İçin YKS-TYT Çalışma Programı


Ana Başlıklar;

Bu yazımızda 11. Sınıflar İçin YKS-TYT Çalışma Programı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Çalışma programlarını yazı sonunda, alanınıza uygun olarak seçip, indirebilirsiniz. Yazının devamında 11. sınıf öğrencilerinin sınava hazırlık sürecinde dikkat etmesi gereken unsurlar paylaşılacaktır.

Her ne kadar 12. sınıflar YKS-TYT stresi yaşasalar da bu durum 11. sınıf öğrencileri için de pek farklı değil. Her öğrenci sınava hazırlık döneminde belli bir programa ihtiyaç duvar ve bu programa göre konularını bitirmelidir. Çünkü düzenli çalışma ile düzensiz çalışmanın verdiği verim arasındaki fark küçümsenmeyecek kadar fazladır. YKS-TYT veya farklı bir sınava çalışan adayın dikkat etmesi gereken en önemli unsurlar şunlardır:

  • Disiplin
  • Sabır
  • Azim

Eğer bir aday bu unsurları dikkate alıp, konularını çalışırsa ve bol soru çözerse istediği bölümü kazanması için herhangi bir engel kalmayacaktır. Fakat bunları dikkate almazsa ve başıboş bir şekilde çalışırsa başarısız olması kaçınılmaz olacaktır. Peki bu unsurları dikkate alırken nasıl bir yol izlemeliyiz? İşte cevap:
 

Disiplin

Disiplin: Kanun ve kurallara uyma, istenilen işi belli bir düzen içinde yapma anlamlarına gelir. Sınava hazırlık sürecinde aday, hedeflediği bölüme gitmek için ne yapması gerektiğini bilmeli, yapması gerekenleri belli bir düzen içerisinde uygulamalıdır. Bu süreçte disiplin dışına çıkmayı en aza indirmelidir. Zira sınavda en yüksek not alanlar, çalışmalarını en düzenli yapanlardır. Disiplinden kastım hocalarınızın size verdiği programlara körü körüne uymak değil, kendinize uygun olan bir program belirleyip ona göre çalışmaktır.
 

Sabır

Sınava hazırlık sürecinde belki de en önemli unsur sabırdır. O zamana kadar düzenli çalışmamış olan aday kısa bir çalışmanın ardından hemen yüksek netler yapmayı bekler ve bunu yapamayınca da üzülüp, isyan eder. Peki bu doğru mu? Yani 20-25 günlük bir çalışmadan verim beklenebilir mi? netlerin yükselmesi bu kadar kısa zamanda gerçekleşir mi? Cevap: Kesinlikle hayır! Düzenli çalışmaya başlayan bir aday ilk 30 gün kendini derse adapte etmeye çalışır ve bu süreçte gördüğü konuları anlamaması gayet normaldir. Çünkü aday daha konuları anlamaya değil, ders çalışamaya adapte olmaktadır. Bu nedenle sınava hazırlanan aday çalışmalarını en üst seviyede tutarken aynı zamanda sabırlı olmalıdır. Belli bir zaman sonra zaten netler yükselecek ve puanlar artacaktır.
 

Azim

Şimdi ders çalışan birini düşünün. Bu kişi programını oluşturup, sabırla konularını çalıyor ama soru çözmeye gelince tıkanıp, kalıyor. Sınava çalışan her aday bu durum ile karşılaşmakta ve genellikle sıkılıp, ders çalışmayı bırakmaktadır. Peki bu süreçte ne yapmalı? Eğer hedefinizdeki bölüme gerçekten gitmek istiyorsanız çalışmayı bırakmak yerine buna çözüm bulmalısınız. Hangi dersi çalışıyorsanız, o dersin hocası ile görüşüp önemli taktikler almalı ve bu problemi çözmelisiniz.

Açıklamaya çalıştığım bu unsurları dikkate alıp, azimle çalışan bir adayın hedeflediği bölümü kazanacağına eminim. Unutmamalıyız ki “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır.”

11. Sınıf YKS-TYT Sayısal (MF) Çalışma Programı için Tıklayın…
11. Sınıf YKS-TYT Sözel (TS) Çalışma Programı için Tıklayın…
11. Sınıf YKS-TYT Eşit Ağırlık (TM) Çalışma Programı için Tıklayın…
11. Sınıf YKS-TYT Yabancı Dil (DİL) Çalışma Programı için Tıklayın…


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.

2019 TYT Konuları
2019 YKS (AYT) Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

3
1
1
4
2
1

Yorum Yap

Yorumlar 0

Online TYT Denemesine Ücretsiz Kaydolun!Hemen Kaydol
+