Deyimler

Dananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Dananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Dananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Hikayesi

Gizli gizli süren anlaşmazlığın, patlak vererek orta­ya çıkması veya korkulan bir sonucun gerçekleşmesi.

Geçmişte düzenbaz ve yalancı bir adam varmış. Tüccar ve esnafa borç vermediği halde vermiş gibi gözükür, onların aleyhine dava açar, şahitler ve kadıya rüşvet vererek davayı kazanır, haksız kazanç elde edermiş. Bu sahtekar adam bir gün, kasabanın sözü geçen bir adamı hakkında dava açmış, kadıya da rüşvet olarak bir dana göndermiş. Davalı tüccar bunu öğrenince, daha büyük bir danayı kadıya teslim etmiş. İşin tadının kaçtığını anlayan kadı, her iki danayı getirtip mahkemenin avlusuna bağlatmış. Kadı, makamına kurulup herkesin önünde şunları söylemiş:
– Bu davayı görmek için uzun zaman vicdanımla savaştım.
Ben adalet için çalışırım. Gelin görün ki iki taraf da evime birer dana göndermiş. Şimdi kimin haklı, kimin haksız olduğunu danalara bakıp anlayalım.

Avludaki danalar, kuyruklarından birbirine bağlanır ve kuyruk altlarına neft sürülerek hayvanlara birer diken batırılır. Hayvanlar böğürerek, birbirlerini aksi yönlerde çekerler. Bu arada kadı bağırarak, “Kimin danasının kuyruğu koparsa. O taraf haksız çıkacak ve adalet yerini bulacak.” der. Kısa bir çekişmeden sonra sahtekarın getirdiği dananın kuyruğu kopar ve hayvan, can acısıyla sokağa fırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+