Deyimler

Dananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Anlamı ve HikayesiDananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Dananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Dananın Kuyruğu Kopmak; Gizli gizli süren anlaşmazlığın, patlak vererek orta­ya çıkması veya korkulan bir sonucun gerçekleşmesi. anlamına gelir.
 

Dananın Kuyruğu Kopmak Deyiminin Hikayesi

Geçmişte düzenbaz ve yalancı bir adam varmış. Tüccar ve esnafa borç vermediği halde vermiş gibi gözükür, onların aleyhine dava açar, şahitler ve kadıya rüşvet vererek davayı kazanır, haksız kazanç elde edermiş. Bu sahtekar adam bir gün, kasabanın sözü geçen bir adamı hakkında dava açmış, kadıya da rüşvet olarak bir dana göndermiş. Davalı tüccar bunu öğrenince, daha büyük bir danayı kadıya teslim etmiş. İşin tadının kaçtığını anlayan kadı, her iki danayı getirtip mahkemenin avlusuna bağlatmış. Kadı, makamına kurulup herkesin önünde şunları söylemiş:
– Bu davayı görmek için uzun zaman vicdanımla savaştım.
Ben adalet için çalışırım. Gelin görün ki iki taraf da evime birer dana göndermiş. Şimdi kimin haklı, kimin haksız olduğunu danalara bakıp anlayalım.

Avludaki danalar, kuyruklarından birbirine bağlanır ve kuyruk altlarına neft sürülerek hayvanlara birer diken batırılır. Hayvanlar böğürerek, birbirlerini aksi yönlerde çekerler. Bu arada kadı bağırarak, “Kimin danasının kuyruğu koparsa. O taraf haksız çıkacak ve adalet yerini bulacak.” der. Kısa bir çekişmeden sonra sahtekarın getirdiği dananın kuyruğu kopar ve hayvan, can acısıyla sokağa fırlar.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+