10. Sınıf

10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları (2019-2020)10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları

Bu yazımızda 10. sınıf Kimya dersinin 2. döneminin ikinci sınavında çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılılarını ve cevaplarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. yazılılarında çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Yaygın Günlük Hayat Kimyasalları

Bu konuda temizlik maddelerinin özelliklerini açıklar. Yapısal ayrıntılara girmeden sabun ve deterjan aktif
maddelerinin kirleri nasıl temizlediği belirtilir. Kişisel temizlikte kullanılan temizlik maddelerinin (şampuan, diş macunu, katı sabun, sıvı sabun) fayda ve zararları vurgulanır. Hijyen amacıyla kullanılan temizlik maddeleri (çamaşır suyu, kireç kaymağı) tanıtılır. Yaygın polimerlerin kullanım alanlarına örnekler verir. Polimerleşme olayı açıklanarak ‐mer, monomer ve polimer kavramları üzerinde durulur. Kauçuk, polietilen (PE), polietilen teraftalat (PET), kevlar, polivinil klorür (PVC), politetraflor eten (TEFLON) ve polistirenin (PS) yapısal ayrıntılarına girilmeden başlıca kullanım alanlarına değinilir. Kauçuk, polietilen (PE), polietilen teraftalat (PET), kevlar, polivinil klorür (PVC), politetraflor eten (TEFLON) ve polistirenin (PS) yapısal ayrıntılarına girilmeden başlıca kullanım alanlarına değinilir. Polimerlerin farklı alanlarda kullanımlarına ilişkin olumlu ve olumsuz özellikleri vurgulanır. İçerisinde polimer malzeme kullanılan oyuncak ve tekstil ürünlerinin zararlarına değinilir. Polimer, kâğıt, cam ve metal malzemelerin geri dönüşümünün ülke ekonomisine katkısını açıklar. Polimer, kâğıt, cam ve metal malzemelerin geri dönüşümünün ülke ekonomisine katkısını açıklar. Kişisel bakım ve estetik amacıyla kullanılan parfüm, saç boyası, kalıcı dövme boyası ve jöle üzerinde durulur. İlaçların farklı formlarda kullanılmasının nedenlerini açıklar. Piyasadaki ilaç formlarının (hap, şurup, iğne, merhem) temel özelliklerine değinilir. Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının insan sağlığına, ülke ekonomisine ve çevreye verdiği zararlar vurgulanır.

Gıdalar

Bu konuda da Hazır gıdaların doğal gıdalardan başlıca farklarına (koruyucular, renklendiriciler, emülsiyonlaştırıcılar, tatlandırıcılar, pastörizasyon, UHT sütün işlenmesi) değinilir. Hazır gıda etiketlerindeki üretim ve son kullanım tarihlerinin önemi vurgulanır. Koruyucular, renklendiriciler ve yapay tatlandırıcıların kullanılmasının sağlık üzerindeki etkilerine değinilir. Günlük tüketim maddelerindeki katkı maddesi içeriği vekatkı maddesi kodlarına ilişkin okuma parçası verilir. Yenilebilir yağ türlerini sınıflandırır. Yağ türlerinden katı (tereyağı, margarin) ve sıvı (zeytin yağı, ayçiçek yağı, mısır özü yağı, fındık yağı) yağlara değinilir. Yağ endüstrisinde kullanılan sızma, rafine, riviera ve vinterize kavramları açıklanır. Yenilebilir yağların yanlış kullanımının sağlık üzerindeki etkileri vurgulanır.
 
NOT: Farklı soruları çözmeniz amacıyla 3 farklı yazılı eklenmiştir. Sorular birbirinden farklıdır.

10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları
10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları
10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-2
10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-3
10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-4
10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-5
10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-6
10. Sınıf Kimya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+