2024 YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık (TM) Çalışma Programı

2024 YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık (TM) Çalışma Programı

Merhaba sevgili Bilgenç takipçileri. Bu yazımızda 2024 yılında yapılacak olan TYT-AYT sınavlarına hazırlanan eşit ağırlıkçı adaylar için YKS Eşit Ağırlık Çalışma Programı paylaşacağız.

TYT-AYT sınavlarında çıkan konu dağılımlarına göre düzenlenmiş olan programlarımıza uyarak yüksek netler yapabilirsiniz. Program hem ilk oturum olan TYT’yi hemde ikinci oturum olan AYT’yi kapsamaktadır. Söz konusu 2 sınav için toplam 4 ayda bütün konuları rahatlıkla bitirebilirsiniz. Çalışma programı içerisinde her ay dikkat edilmesi gereken konulara yer verilmiştir. Özellikle uzmanların önerdiği bilgileri program sayfalarına ekleyerek nasıl çalışmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi vermeye çalıştık.
 

YKS (TYT-AYT) Eşit Ağırlık Nedir?

Eşit ağırlık çalışma programını paylaşmadan önce sınav hakkında bilgi vermemek yanlış olur. Bu başlık altında eşit ağırlık bölüm tercihi yapacak olan adaylar için bilgi verilecektir.

Eşit Ağırlık Bölümleri içerisinden tercih yapacak olan adaylar da diğer adaylar gibi ilk oturum olan TYT sınavına girecekler. TYT sınavı içerisinde 40 Türkçe, 20 sosyal bilimler, 40 matematik ve 20 fen bilimleri olmak üzere 120 soru sorulacaktır. Ertesi gün yapılacak olan AYT sınavı içerisinde ise edebiyat-sosyal bilimler-1 ve matematik testlerinden sorumlu olacaklardır. AYT sınavında 40 edebiyat-sosyal bilimler-1 ve 40 matematik olmak üzere 80 soru sorulacaktır. Tercih puanı hesaplanırken ilk oturum olan TYT sınavının etkisi %40, ikinci oturum olan AYT sınavının etkisi %60 şeklinde olacaktır. Bu bağlamda eşit ağırlık bölüm tercih yapmayı düşünen aday şu derslere ve konularına dikkat etmelidir: (Derslere tıklayarak ilgili dersin konu ve soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz.)

Eşit ağırlık puan türünün hesaplanmasında önemli olan dersler hakkında daha detaylı bilgi için YKS (AYT) Eşit Ağırlık Soru Dağılımları adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.
 
NOT-1: Program içerisinde bazı dersler hem ilk oturumda hemde ikinci oturumda sorulmakta veya birbirinin devamı niteliğindedir. Mesela sayısal adaylar için geometri, fizik, kimya ve biyoloji, sözel adaylar için tarih ve coğrafya derslerin birbirinin devamı niteliğinde olduğu için bu dersler birlikte çalışılmakta böylece zaman kaybı ortadan kalkmaktadır.
 
NOT-2: Çalışma programlarının hazırlanma mantığı: Sınavda çıkacak konuları çalışma sürelerine göre sıralamaktır. Programları uygularken tamamen kendi boş vaktinize, yemek yeme saatlerinize ve soru çözme saatlerinize göre kendinize uygun olacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Her adayın çalışma prensibi farklı olduğu için program içerisinde çalışma saatleri vermekten kaçındık. Aşağıdaki linklere tıklayarak programları PDF formatında indirebilirsiniz.


2023 TYT-AYT Eşit Ağırlık Çalışma Programı 1. AY

2023 TYT-AYT Eşit Ağırlık Çalışma Programı 2. AY

2023 TYT-AYT Eşit Ağırlık Çalışma Programı 3. AY

2023 TYT-AYT Eşit Ağırlık Çalışma Programı 4. AY

 
 
» Sözel ve Sayısal Çalışma Programları için Tıklayın.
 

2024 TYT Konuları

2024 AYT Konuları

141 Yorum

  1. Program YÖK’ün açıklamasından önce yayımlanmıştı. Çok yakın bir zamanda güncelleme yapılacaktır.

  1. Evet biz sadece fikir oluşması amacı ile konuları dağıttık. En iyi program bizim yayımladığımız programa bakarak kendinize göre 4, 5 veya 6 aylık fark etmez bol soru çözdüğünüz bir program hazırlamak olacaktır.

 1. Tarih dersini ekleyerekte calisma programi hazirlayacak misiniz yeni aciklama ile tarih derside geldi çünkü tm öğrencileri icin.

 2. lütfen bir an önce güncelleyin. temelim yok ve bu ders programına çok ihtiyacım var. dershaneye gitmeden kendi çabalarıml bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

   1. Arkadaşlar sacmaliyorsunuz biraz cabalayin burdaki programı biitrince her şey dört dörtlük olucak mı? Kendinize ait bi program oluşturun ben 11. Sınıfım bütün konuları rehberlik hocamdan aldım ve tek tek o konulara çalışıp bir diğerine geçiyorum ve tyt yoruma dayalı bı sınav işlem becerisi ve okuma kabiliyeti gerektirir özellikle ayt ağırlıklı çalışmanızı önerir ve başarılar diliyorum

  1. kazandınızmı bi yer bende 12. sınıfım 2023 yks öğrencisiyim hukuk istiyom da bu siteye denk geldim 4 ayda bitmesi cok iyi

  1. Hayır Eşit Ağırlık çözecek adayların sadece Coğrafya 1 sorularını çözmesi yeterli olacaktır.

 3. Coğrafya-1 konularını yazarken konuların içinde ygs konularını göremedim coğrafya-1 de ygs konuları da yok muydu ?

 4. Program ne zaman güncellenecek ya da güncellenmeyecekse söyleyin de haberimiz olsun ona göre davranalım

 5. Yeni sistem açıklandığından beri birçok kullanıcı tarih eklemenizi istemiş yalnız nedense bekletiliyoruz ihtiyacımız var ve zamanımız çok kısıtlı bir an önce yenilik yapacak mısınız yoksa boş yere beklemesek mi ?

  1. Sistemde tekrar değişiklik oldu. Bu kadar beklememizin sebebi yapılacak bir değişiklik olmasıdır.

    1. Merhaba Yaprak Bugün program kesinlikle hazır olacaktır. Gece siteye yüklenir ve en geç yarın sabah çıkarabilirsiniz.

  1. Bu program sadece ilk oturum yani TYT için geçerli, İkinci oturum olan YKS sınavı için program bu hafta içerisinde yayımlanacaktır.

    1. Program son düzenlemeden önce hazırlandığı için bu şekilde görüyorsunuz. Ocak ayının ikinci haftasında 4-5 aylık mükemmel bir program yayımlanacak

 6. hocam tyt diye yazıyor ama çalışma programına girilince yks yazıyor? ben sadece tyt ye çalışacağım nasıl olacak bu?

  1. Paylaşılan çalışma programı TYT içindir. İçerisinde YKS yazmasını dikkate almayın. YKS için programımız en kısa sürede eklenecektir.

 7. Gençler bu programlar boşa bunlar sizin zamanınızı alır herkes kendi eksiklerini bilir önemli olan kendi kafandaki programi harekete geçirmekti bu konuları tek tek çalışsanız bile size bi faydası olmayacak ben geçen sene denedim hiç bi faydasını görmedim

  1. TYT’de her dersin katsayısı eşit fakat eşit ağırlık programında eklemeyi gerekli görmedik. İsteyenler SAYISAL çalışma programını indirerek orada ki Fen Bilimleri konularına çalışabilir.

 8. hocam ben tam olarak anlamadım bu program 4 aylık hem tyt hem yks konuları beraber mi yoksa yks programı ayrımı?

  1. Hayır Bahar. Şu an gördüğünüz TYT programıdır. Yeni program ocak ayının 2 haftasında yüklenmiş olur.

 9. Merhaba. Ben eşit ağırlık bölümü 12.sınıfım fakat dışardan okuyorum bugün bu eşit ağırlık çalışma programınıza rastladım ve indirdim. Buna uyarak çalışıcam. Ben hukuk istiyorum bu konu hakkında bilgim pek yok bu bölüme hazırlanmak için uygun program değilmi

 10. Merhaba
  Ben temeli olmayan bir öğrenci olarak anlamakta zorlandım, önümde 6 ay var ve bu 6 ay içerisinde hazırlamış olduğunuz tyt ve yks programını nasıl çalışacağım bilmiyorum açıklar mısınız lütfen

  1. Merhaba. Yapmanız gereken tek şey: Konu dağılımlarını dikkate alarak ders videolarını izlemek ve soruları çözmek.

 11. 12.sınıf oldum ve nasıl ders çalışmam gerektiğini bilmiyorum nerden baslamalıyım tm öğrencisiyim ne kadar saat calismaliyim

 12. Bir esit agirlik ogrencisi için tytden fizik biyoloji ve kimya çözmesinin diger esit agirlikcilari geçmesi için bir yarar salar mi? (Lutfen cevaplayin cok onemli)

  1. Kesinlikle sağlar. Çünkü ilk oturumda alan farkı olmayacak. Bütün adayların çözdüğü sorular eşit derecede hesaplanacaktır. Bir aday (hangi alanda olursa olsun fark etmez) ilk oturumda ne kadar fazla soru çözerse, diğer adaylara o kadar fark atmış olur. Alan farkı olmaksızın ilk oturumda ki testlerin puanına etkisi şu şekildedir:

   • Türkçe: %33
   • Matematik: %33
   • Fen Bilimleri: %17
   • Sosyal Bilimler: %17
 13. bu program 2019 müfredatına uygun olarakmı hazırlandı ve her seviye öğrenciye uygunmudur

  1. Evet Semih. 2018 YKS’de çıkan konulara göre güncellendi. Her tipte öğrenci konuları kendi yaşantısına uygun saatlerde çalışıp, bitirebilir.

 14. hocam çok tırsıyorum dershaneye felan gitmeden kendim çalışıyorum az zamanım kaldı
  bu programa uysam başarılı olur muyum teşekkürler…

 15. YKS Eşit Ağırlık Çalışma Programına göre hazırlıklara başladım. Bakalım neler olacak.

 16. Hocam , her şey güncel değilmi tamamen buna göre gideceğim.
  Coğrafyada coğrafi konum falan yok. Sanki bir dağınıklık var cevaplarsanız sevinirim.
  Çok teşekkür ederim. <3

  1. Konu dağılımları tamamen günceldir. Gönül rahatlığı ile çalışabilir. Normalde coğrafi konum diye başlıca bir konu yok. Genelde Harita Bilgisi konusu içerisinde bir alt başlıktır.

  1. Merhaba Onur. Sitemize ders notları yüklemekteyiz. Bu ders notlarını indirip, tekrar yapabilirsin. Tekrarlardan sonra online testler çözerek bilgilerini pekiştirebilirsin.

  1. İlk oturumda sorulan 5 Din Kültürü sorusunu çözmek senin yararına olacaktır. İkinci oturumda zaten eşit ağırlık için çözmene gerek yok.

 17. Merhaba. halihazırdaki 4 aylık ders programı güncel mi acaba 2020 yks ye uygunmudur. Teşekkür ederim

 18. Tyt ve ayt aynı anda çalışmak mı yoksa tyt yi bitirdikten sonramı ayt ye geçmek mi daha iyi görüşleriniz nedir

 19. 11. Sınıfım ve şimdiden hazırlanıyorum sizce bu program yeterli olur mu testlerle beraber desteklesem ve programda fizik yok

  1. Fizik dersi daha çok sayısala girdiği için eklenmedi. Dilersen sayısal programı indirip oradaki fizik-kimya-biyoloji konularına göre çalışabilirsin.

 20. 2020 senesi 3.girişim olacak yks ye ama benim soyadım yılmaz bu sene kazanacağım muhakkak yılmayacam 🙂

  1. Fizik dersi genellikle sayısal bölüm içerisinde değerlendirilir. Eğer Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi dersleri de çalışmak istersen sayısal çalışma programımızı indirebilirsin.

 21. Merhabalar arkadaslar ben diyar bana yardimci olursaniz cok sevinirim ben bu ders programi anlamadim ders calisma programi actim meselah turkce 1 hafta yaziyor sonra matematik 2 hafta yaziyor anlamadim şaştım bana ders programi nasil kullanilir bana soyleseydiniz

 22. Arkadaslar ben bu ders programi nasil calistiracagimi bilmiyorum mesellah turce 1 hafta var sozcukte anlam sonra cumlede anlam var sira sira gidicez yoksa bir konuyu bitirdikten sonra matematikmi gecicez 1 konuyu bitirdikten sonra felsefemi 1 konu bitirecez anlamadim bana yardimci olsaydiniz

 23. Tyt sınavında (eşit ağırlıkçıyım)sosyal 1 konularini yapacagizvya sosyal 2 konularini yapsak yanlislar dogrulari götürürmü

  1. Eşit ağırlık öğrencileri sadece sosyal-1 testini çözecekler, sosyal-2 testini sözelciler çözecek. Eğer sosyal-2 testini çözersen sosyal-1 testine etkisi olmaz.

 24. şimdi tam anlayamadım tyt ve ayt konularının hepsi bu programda mevcut mu yoksa burası sadece tyt için de ayt programı başka bir yerde mi ve sadece 4 aydan bahsediyoruz…

 25. Programda sadece 4 ay var bazı konular 1 günde bitmeyebilir ve tüm gün sadece 1 dersten çalışmak verimli olur mu Bi süreden sonra sıkılmaz mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


YKS 2024'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+